Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jakie są dodatki "na dziecko" w krajach UE?

W 20 z 28 państw UE zasiłki na dzieci przyznawane są rodzicom bez względu na wysokość dochodu. Na Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii i we Włoszech obowiązuje próg dochodowy. Najniższe świadczenia obowiązują w Grecji, a najwyższe m.in. w Niemczech, Francji i krajach Beneluksu.

Rumunia

Zasiłki w Rumunii otrzymują rodzice dzieci do 18. roku życia, mający status rezydenta kraju, na podstawie kryterium dochodowego. Mogą być wypłacane również po 18. roku życia, o ile dziecko kontynuuje naukę, aż do chwili ukończenia szkoły.

Do drugiego roku życia dziecka rodzice otrzymują miesięczny dodatek w wysokości 200 lei (45 euro), a później - 42 lei (9,4 euro).

Słowenia

Do zasiłku uprawnieni są rodzice, których dziecko ma pozwolenie na czasowy lub stały pobyt w Słowenii, a ich dochody nie przekraczają 64 proc. średniej słoweńskiej pensji. Uprawnienie wygasa, gdy dziecko skończy 18 lat.

Zależnie od dochodów w rodzinie i liczby dzieci zasiłek wynosi od 27,40 euro do 137,14 euro.

Becikowe wynosi 280 euro.

Włochy

We Włoszech zasiłki na dzieci dotyczą obywateli oraz rezydentów i są zależne od dochodów. Przysługują rodzicom (opiekunom) dzieci do 18. roku życia albo 26. roku życia, jeśli kontynuują one naukę.

Podstawa dodatku wynosi ok. 100 euro, jest pomniejszana lub powiększana zależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz dochodów. Zasiłek nie przysługuje, gdy roczny dochód gospodarstwa przekracza 100 tys. euro.

Przeczytaj komentarz: Dodatek na dziecko? Najlepsza reforma emerytalna!

« 5 6 7 8 9 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama