• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kuba Szymczuk na Lesbos: Tymczasowe obozy

  Jakub Szymczuk

  dodane 26.09.2015 15:11

  Na wyspie władze postawiły dwa tymczasowe obozy dla uchodźców.

  Po wylądowaniu na wyspie każdy udawał się do takiego miejsca przynajmniej na chwilę, żeby się zarejestrować - to go upoważniało do zakupu biletu na prom do np. Aten lub Salonik. Najciekawszy jest fakt, że zostały zbudowane dwa obozy. Podzielono Syryjczyków i resztę świata (Irakijczyków, Libańczyków, Afgańczyków, Pakistańczyków i wielu innych). Po pierwsze, zmniejsza to ryzyko konfliktów, które wybuchały pomiędzy (zwłaszcza) Syryjczykami i Afgańczykami - pisałem o tym wcześniej, wielu uchodźców z Syrii jest wściekłych na imigrantów, że dostają się do Europy na fali ich ucieczki ze stref wojennych. Po drugie, prawdopodobnie pozwala to wstępnie oddzielić uchodźców od imigrantów - jest to dobry czas, dlatego, że na Lesbos większość imigrantów jest święcie przekonana, że Europa na nich czeka z otwartymi rękami, więc nie ma jeszcze masowego zjawiska „podszywania się” pod uchodźców.

  Mimo obozów i tak tysiące ludzi decyduje się spać w Mitylenie w mieście, porcie czy okolicznych parkach. Przychodzą jedynie dokonać rejestracji.

  ***

  Przez obóz dla Afgańczyków spaceruje starszy mężczyzna z ciężko chorym synem na wózku inwalidzkim. Bardzo słabo mówi po angielsku, udało mi się z niego wyciągnąć, że chłopak jest śmiertelnie chory i urodził się bez nóg. Uciekli z Afganistanu - „bo tam takich jak on zabijają”. Mężczyzna ma nadzieje, że Niemcy pomogą zmniejszyć męki jego syna (wyleczyć?), któremu poświęcił całe życie.

  ***

  Przy namiocie w obozie dla Syryjczyków na tekturach leży pięciu młodych mężczyzn. Kiedy widzą nas z aparatem, nie chcą zdjęć. Żartują coś po arabsku między sobą na mój temat. Jeden wstaje i podchodzi. „Potrzebujemy pieniędzy na prom, Grecy są beznadziejni, każą nam spać w trudnych warunkach, nie dają nam ani pieniędzy, ani jedzenia, za wszystko trzeba płacić” - nagle pokazuje ręce pokryte krostami. „Gryzą nas insekty, nie mamy opieki medycznej. Rób zdjęcia tego, a nie nas, niech Europa wie jak ludzi traktują, jesteście dziennikarzami, pokażcie to u siebie.” Po chwili podszedł jego kolega, nieprzyjemnie skrócił dystans i dość nachalnie zaczął wypytywać kolegę, skąd jest. Odpowiedział, że z Polski. Jako jeden z niewielu spotkanych tutaj ludzi doskonale wiedział, gdzie to jest: „Tam mam brata, u was jest źle - ja jadę do Niemiec albo Szwecji, jeszcze nie wiem”.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: LESBOS, UCHODŹCY

  Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
   26.09.2015 16:20

   Odnoszę wrażenie, że pan Kuba, w miarę pobytu, gdy minął już "szok kulturowy", coraz bardziej trzeźwo i bez emocji widzi (reporter specjalizujący się w fotgrafowaniu i filmowaniu, przede wszystkim widzi) i relacjonuje zastaną na miejscu sytuację. I tego nam tu, w Polsce, najbardziej potrzeba. Informacji, a nie zamierzoniej albo niezamierzonej propagandy.

    

   120
  • tak
   26.09.2015 17:37
   tego nam trzeba - informacji a nie opinii
  • zyta
   26.09.2015 20:01
   https://www.youtube.com/watch?v=ksHvEjY8rf0
  • Marek
   28.09.2015 18:48
   Ciekawe dlaczego czołowe polskie media NIE piszą nic o potężnej bijatyce w największym w Hesji(Niemcy) obozie dla "uchodźców". Ok. 4 godzin trwała bitwa ponad 400 "uchodźców" między sobą z użyciem prętów, desek, krzeseł, kamieni, itp. narzędzi. Kilkudziesięciu przysłanych policjantów długo nie mogło poradzić sobie z walczącymi ze soba Arabami i Albańczykami. Dopiero oświadczenie(przez tłumaczy) kierownika ośrodka przerażonego skalą agresji i zniszczeń w zdemolowanym obozie, że wstrzymane zostaną WSZELKIE zapomogi i socjal, pozwoliły policji na rozdzielenie walczącego tłumu. Najprawdopodobniej walki rozpoczęli wściekli na Syryjczyków Albańczycy, których Syryjczycy wskazywali służbom ośrodka jako imigrantów ekonomicznych, udających jedynie Arabów, by otrzymać socjal i azyl. Oto jakich "pokojowych uchodźców" próbuje się nam wcisnąć ...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół