Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biskupi rozczarują lewicę

Stanowisko polskich biskupów na synod o rodzinie z pewnością spotka się z krytyką ze strony światopoglądowych liberałów. Nasz Episkopat opowiadają się za wiernością Ewangelii.

Od 4 do 25 października w Rzymie odbędzie się synod biskupów poświęcony rodzinie. Medialną dyskusję przed tym wydarzeniem zdominowała sprawa związków niesakramentalnych. Pojawiły się propozycje, aby osoby rozwiedzione pozostające w powtórnych związkach cywilnych mogły przystępować do Komunii św. i w określonych okolicznościach ponownie zawierać sakrament małżeństwa. Ten nurt jest silny np. wśród części biskupów niemieckich. Podchwytują go środowiska lewicowo-liberalne pod hasłami troski o osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Głos w debacie na ten temat zabierają nawet ludzie nie mający nic wspólnego z Kościołem, twierdząc, że w imię miłosierdzia powinien on pozwolić takim osobom przystępować do Komunii św. Tyle, że ich „troska” w najlepszym razie wynika z braku wiedzy o istocie sakramentu małżeństwa i miłosierdzia, a w większości przypadków z dążenia do narzucenia Kościołowi swojej mentalności.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę nasi biskupi, którzy w swoim stanowisku przypominają: Małżeństwo jest nierozerwalne, osoby żyjące w związkach niesakramentalnych nie są wykluczone z Kościoła, ale aby przystępować do Komunii św., trzeba trwać w łasce uświęcającej.

Spór wokół związków niesakramentalnych w rzeczywistości jest sporem o istotę Kościoła - czy zbudowany jest on na wierności Ewangelii i nauczaniu Kościoła, czy też będzie kształtowany pod naciskiem lewicy.

Chrystus wprost powiedział: „Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”. Nasi biskupi przypominają naukę Kościoła, że aby przystępować do Komunii świętej, trzeba trwać w łasce uświęcającej.

W tych sprawach nie ma miejsca na debatę. Jednocześnie trzeba pamiętać, że Kościół powinien objąć troską duszpasterską katolików żyjących w związkach niesakramentalnych, bo choć nie mogą one przyjmować Komunii św., są jego członkami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego