• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Coraz bliżej zamówienia rządowych samolotów

  PAP

  dodane 02.06.2015 16:30

  Inspektorat Uzbrojenia wszczął procedurę udzielenia zamówienia w postępowaniu na pozyskanie dwóch małych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie - poinformowało we wtorek MON. Umowa ma zostać podpisana w 2015 r., a dostawa maszyn ma nastąpić w 2016 r.

  Postępowanie ma zostać przeprowadzone w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Jak napisano w komunikacie odpowiedzialnego za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego Inspektoratu Uzbrojenia, procedura przewiduje przeprowadzenie negocjacji z zakwalifikowanymi oferentami, a następnie zaproszenie do złożenia ofert ostatecznych. Postępowanie formalnie rozpoczęło się w poniedziałek.

  "Wybór wykonawcy oraz podpisanie umowy planowane jest jeszcze w tym roku. Zakłada się, że w wyniku przeprowadzonego postępowania już w 2016 roku dostarczone zostaną dwa samoloty" - poinformował Inspektorat.

  Wojsko chce nabyć samoloty z miejscami dla 12-14 pasażerów. Pokład ma być skonfigurowany w opcji biznesowej. Planowana umowa ma obejmować szkolenie dla pilotów i techników oraz wstępny pakiet logistyczny, zapewniający eksploatację maszyn w początkowym okresie ich użytkowania. "Dopuszcza się możliwość pozyskania samolotów używanych" - podał IU.

  Według zapisów ogłoszenia rok produkcji samolotów nie może być wcześniejszy niż 2006, całkowity nalot maszyn i silników - nie większy niż 3,5 tys. godzin. Zasięg z 12-14 pasażerami, standardową załogą i bagażem na pokładzie nie może być mniejszy niż 5 tys. km, a po ograniczeniu liczby pasażerów do ośmiu powinien pozwalać na wykonanie lotu transatlantyckiego. Maszyny mają mieć system identyfikacji "swój-obcy" oraz urządzenia zapewniające łączność satelitarną we wszystkich fazach lotu.

  Ogłoszenie precyzuje, że 50 proc. kryteriów udzielenia zamówienia będzie stanowiła cena, po 20 proc. gwarancja oraz wiek samolotów, a 10 proc. - ich nalot całkowity. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 6 lipca rano.

  W pierwszej połowie maja rząd, w trybie obiegowym, przyjął informację MON ws. pozyskania i eksploatacji małych samolotów do przewozu osób na najważniejszych stanowiskach w państwie. Po przyjęciu zapisu do protokołu umożliwiło to rozpoczęcie procedury nabycia maszyn.

  Zamiar zakupu małych samolotów wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział w grudniu 2014 r. To jeden z elementów przyjętego przez rząd planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. Jak mówił wtedy Siemoniak, samoloty mają należeć do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie i być pilotowane przez wojskowe załogi.

  W lutym odpowiedzialny za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek, MON dostrzega potrzebę zakupu także większych samolotów. Resort przewiduje, że po wygaśnięciu w 2017 r. obecnej umowy na czarter maszyn od PLL LOT wojsko będzie obsługiwać przewóz VIP-ów także większymi, zakupionymi w tym celu maszynami.

  W 2013 i 2014 r. MON próbowało już wyczarterować dwa małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo uznano, że jedyna oferta jest za droga. Drugi nie wyłonił zwycięzcy, bo do konkursu stanęły dwie firmy, a w postępowaniu wymagano udziału co najmniej trzech.

  Z końcem 2013 r. wygasła pierwsza umowa na czarter samolotów średniej wielkości dla VIP-ów, podpisana z PLL LOT w 2010 r. Była warta ponad 150 mln zł. W grudniu 2013 r. została podpisana kolejna czteroletnia umowa. Samoloty pomalowane w barwy reprezentujące Rzeczpospolitą Polską stacjonują na lotnisku Chopina w Warszawie i pozostają do wyłącznej dyspozycji czterech kancelarii: prezydenta, premiera oraz Sejmu i Senatu.

  Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

  Szef BBN Stanisław Koziej wskazywał, że docelowo samoloty dyspozycyjne dla najwyższych władz powinny móc pełnić rolę mobilnych centrów kierowania państwem w sytuacjach kryzysowych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • _jasiek
   02.06.2015 19:42
   Spieszą się tak nagle,widać planują zakup sprzętu nafaszerowanego "czym trzeba".
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół