Nowy numer 16/2018 Archiwum

Związki zawodowe także dla tych na śmieciówkach

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok TK oznacza, że zatrudnieni na "śmieciówkach" mogą należeć do związków zawodowych.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Sprawozdawca pięcioosobowego składu orzekającego sędzia Marek Zubik powiedział w uzasadnieniu, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać". Trybunał nie odnosił się do treści Kodeksu pracy i stwierdzenia w nim kto jest pracownikiem, tylko do normy konstytucyjnej pozwalającej zrzeszać się w związki zawodowe - zaznaczył Zubik.

Ta wolność jest obecnie zawężana przez ustawę o związkach zawodowych i dlatego TK orzekł o niezgodności artykułów tej ustawy z konstytucją - tłumaczył Zubik w uzasadnieniu.

OPZZ wskazywało, że zapisana w ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdził związek, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

« 1 »

Zobacz także

  • Mol
    02.06.2015 11:31
    Protestuję przeciwko używania nazwy "śmieciówka" albo "umowa śmieciowa". Realia są takie, że wchodząc na rynek pracy nie od razu można wylądować na etacie, najpierw trzeba zdobyć trochę doświadczenia. Takie pogardliwe nazewnictwo dla umów zlecenia i umów o dzieło świadczy o pogardzie dla pracy jako takiej i o roszczeniowości rodem z ruchu hiszpańskich "oburzonych" (mam dyplom, nic nie umiem, nie chce mi się pracować, żądam kierowniczego stanowiska i wysokiej pensji).

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama