• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Juncker grozi palcem

  Stefan Sękowski

  dodane 01.06.2015 12:18

  Przewodniczący KE grozi Węgrom "rozwodem”, jeśli wprowadzą karę śmierci. Musi wybrać: albo prorokuje europejskie wartości, albo dba o względną jedność UE.

  - Dla tego, kto wprowadza karę śmierci, nie ma miejsca w Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wywiadzie udzielonym "Süddeutsche Zeitung”. Miał na myśli Węgry, które straszy "rozwodem”, jeśli przywrócą karę główną.

  Takich słów używać może tylko ktoś, kto podczas spotkań z innymi politykami poklepuje ich po policzkach i zwraca się do nich per "dyktatorze”. Człowiek pełen protekcjonalnej buty, czujący wyższość nad pariasami z "nowych” państw UE, które tylko dzięki litości Zachodu dostąpiły zaszczytu bycia członkiem Wspólnoty i z wdzięczności za to powinny przyjmować "europejskie wartości”. W pewnym stopniu są one zapisane w Karcie Praw Podstawowych - tyczy się to także zakazu stosowania kary śmierci. Tylko że w Wielkiej Brytanii, która i tak (podobnie jak Polska), cieszy się w zakresie jej oddziaływania pewną autonomią, od jakiegoś czasu trwa dyskusja nad jej wypowiedzeniem - i nikt nie robi Brytyjczykom z tego powodu zarzutów. Mamy więc tu do czynienia co najmniej ze stosowaniem podwójnych standardów. Być może dlatego że Wyspiarze sami zastanawiają się nad złożeniem pozwu o rozwód z UE, choć myślę, że to niejedyny powód.

  Ale nawet gdyby Juncker był równie surowy wobec każdego z członków UE, który podaje w wątpliwość tę czy inną "wartość europejską”, to już to świadczyłoby o oderwaniu eurokratów od rzeczywistości. W ich świadomości - tyczy się to zwłaszcza polityków z krajów Beneluksu i Francji - UE ma do wypełnienia misję cywilizacyjną, rozszerzania na cały świat idei wolności, równości i braterstwa. Rozumianych oczywiście właściwie dla przyjętych w tych krajach wzorców kulturowych. Dlatego od lat poprzez większe bądź mniejsze naciski (w zależności od dostępnego arsenału) starają się je narzucić. Niestety, krnąbrni mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej nadal nie chcą się ich nauczyć, a nawet wykazują tendencję do cofania się w rozwoju.

  Abstrahując od dyskusji o zasadności stosowania kary śmierci, będąc rozsądnym politykiem, warto przyzwyczaić się do świadomości, że świat nie jest urządzony wedle naszej modły i nigdy nie będzie. Że jeden z ważniejszych partnerów handlowych UE kupczy narządami wyciętymi skazańcom (Chiny), a w innym (Arabia Saudyjska) za stosunek homoseksualny grozi kara śmierci. I że właśnie gnojony od lat "dyktator” Victor Orban odpływa ze swoimi Węgrami w kierunku Rosji, która jakąś tam karą śmierci dla morderców się nie przejmuje. Eurokraci mają więc do wyboru - albo zamknąć się w loży z kości słoniowej i pouczać wszystkich, jakie prawo powinni stosować, albo zachować Unię Europejską we względnej jedności.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Jo
   01.06.2015 13:40
   GN tak bardzo nienawidzi UE że jest gotów wystąpić przeciwko słowam św. Jana Pawła II i poprzeć karę śmierci....GN prawdziwym głosem Prawa i Spawiedliwości w Twoim domu!
  • Piotr_Adamczyk
   01.06.2015 15:09

   Gość Niedzielny swoim komentarzem ogłasza oficjalnie, że nauczanie św. Jana Pawła II w kwestii kary śmierci przestało obowiązywać.
   Tym samym, gdy Jarosław Kaczyński obejmie władzę i również będzie chciał wprowadzić karę śmierci, to Szanowna Redakcja też będzie za.

  • Czytelnik
   01.06.2015 15:30
   jestem świecie przekonany że na moment Pan Bóg cię opuścił redaktorze i to przy pisaniu tegoż artykułu.Ja już wiele bzdur czytałem na łamach GN i pana artykuł też do takich zaliczam.Chce Pan może przywrócenia kary śmierci?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół