Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak Kościół łamał ciszę wyborczą

Kościół pomógł Dudzie, bo głosi Ewangelię – wynika z kuriozalnego tekstu w GW.

Wśród medialnych osobliwości, związanych ze zwycięstwem Andrzeja Dudy, wart zauważenia wydaje się tekst Katarzyny Wiśniewskiej z „Gazety Wyborczej” pod tytułem „Czy Kościół pomógł Dudzie?”. Teza jest oczywiście taka, że pomógł w aktywny sposób, bo inaczej trzeba by było pisać o czym innym. A dowody na tę pomoc? Rozliczne. Najpierw gratulacje, jakie Episkopat złożył elektowi już rano w poniedziałek. Konkretnie był to wpis na Twitterze: „Konferencja Episkopatu Polski serdecznie gratuluje Prezydentowi Elektowi”. Autorka określiła go jako „entuzjastyczny”.

Wiśniewska przyznaje wprawdzie, że Episkopat nie wydał przed wyborami oficjalnego komunikatu z sugestiami, na kogo głosować, ale „z wypowiedzi kilku liczących się biskupów bez trudu można było wywnioskować, po czyjej stronie są sympatie danego hierarchy”. Szczególną uwagę zwraca na abp. Michalika, który jakoby w pierwszej turze balansował „na granicy złamania ciszy wyborczej”, bo powiedział: „Polska, jeśli ma przetrwać, musi się nawrócić!”. I, mając na myśli in vitro i konwencję, dodał: „Nie możemy się godzić na zło i milczeć, ilekroć deptane jest prawo Boże, nawet pod pozorem legalności w ustanawianym przez parlament prawie”.

No doprawdy, żeby biskup w kościele wzywał do nawrócenia i upominał tych, co godzą się na zło?! Oczywiście, że to było złamanie ciszy! Przecież każdy wiedział, że to chodzi o Komorowskiego.

Wiśniewska ma żal do duchownych, że „woleli przełknąć jakoś kluczenie Dudy w sprawie metody sztucznego zapłodnienia niż konsekwentne głoszenie poparcia dla metody sztucznego zapłodnienia przez prezydenta, który jednocześnie podkreślał swoją więź z Kościołem”.

No jasne, konsekwencja to cnota – więc jak ktoś jest konsekwentny w promowaniu zła, to Kościół ma go za to pochwalić, zwłaszcza gdy głosiciel grzechu przyznaje się do katolicyzmu.

Według autorki, Dudzie z pewnością pomogło to, że tydzień przed wyborami do głosowania na niego wezwał tygodnik „Niedziela”. Załóżmy, że to pomogło – ale dlaczego w takim razie prezydentowi nie pomogło oficjalne stanowisko „Wyborczej”, że popiera Komorowskiego i gorąco wzywa do głosowania na niego? Czyżby taka gazeta była mniej wpływowa niż „Niedziela”? Co za odważna sugestia! Że też Wiśniewska nie boi się o pracę, no, no.

Jest też i o „Gościu Niedzielnym”. Wiśniewska stwierdza: „»Duda to nowa twarz Polski wiernej katolickim wartościom« – napisał »Gość«, zapewniając, że to opinia »zagranicznych mediów«”. No, pani redaktor, a po co ten cudzysłów, skoro to naprawdę napisali w zagranicznym medium, konkretnie we francuskim „Le Monde”? (przeczytaj tekst Jak nami manipulują).

I wreszcie pod koniec najlepszy kawałek. Wiśniewska powołuje się na jakiegoś znajomego księdza z Wrocławia, który powiedział jej, iż w niedzielę sam słyszał w kościele, „że trzeba głosować »zgodnie z Ewangelią«, co odebrał jako poparcie dla »ewangelicznego« kandydata PiS”. Po czym miał spytać retorycznie: „A gdzie cisza wyborcza?”.

Z tonu tej i innych publikacji "salonu" wynika, że wszyscy zrobili władzy świństwo: Duda, bo nie mówił o Smoleńsku, Kaczyński i Macierewicz, bo w ogóle nic nie mówili. A teraz jeszcze widzimy, że zawinili biskupi, bo nie kazali głosować na Dudę. I jeszcze po kościołach, w niedzielę wyborów, czytali Ewangelię. Zgroza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka