Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tradycyjny Bieg Konstytucji

Po raz 25. w święto narodowe biegacze pokonali 5 km ulicami stolicy. Dzieci biegły na 700 m.

Uczestnicy biegu wystartowali w Parku Agrykola, a metę mieli w pobliżu Rozbrat. Zwyciężyli Anna Łapińska (Białystok) i Michał Kaczmarek (WKS Grunwald Poznań).

Ona pokonała trasę w 18 minut i 19 sekund i zwyciężając, powtórzyła sukces sprzed roku. Jemu przebiegnięcie 5 km zajęło 14.54.

Trasa prowadziła ulicami: al. T. Hopfera, Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, J. Matejki, Wiejską, Górnośląską, Myśliwiecką, J. Hoene-Wrońskiego, Górnośląską i Rozbrat.

Łącznie na imprezę podzieloną dla biegaczy i zwolenników nordic walking zgłosiło się 5 tys. uczestników.

Organizatorzy połączyli bieg z pomocą dla dzieci. Prowadzona była zbiórka zabawek edukacyjnych dla szkoły przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Ludzie przynosili dydaktyczne gry - zarówno planszowe, jak i komputerowe, klocki, puzzle, książki. Wszystko to z pewnością ucieszy małych pacjentów walczących z chorobą.

Bieg zorganizowało stołeczne centrum Aktywna Warszawa, które podkreśla, że śmiało wartości, jakie niesie ze sobą sport, mogą służyć upowszechnianiu wiedzy historycznej.

Partnerami honorowymi biegu były m.in. ambasady tych krajów w Europie, które kolejno po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja 1791 roku wprowadzały u siebie podobne, nowoczesne ustawy. Zaczęto od Francji, która swoją konstytucję przyjęła 3 września 1791 roku. Po niej była Belgia - 7 lutego 1831 roku, a następnie Włochy i Hiszpania.

Trzeciomajowe zawody są jedną z imprez cyklu Warszawska Triada Biegowa. Pozostałe to biegi z okazji rocznic Powstania Warszawskiego i odzyskania niepodległości.