Papież: Nie można obrażać religii i zabijać w jej imię

dodane 15.01.2015 14:35

PAP |

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom, że nie można obrażać religii i zabijać w jej imię. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze ze Sri Lanki na Filipiny wyraził opinię, że wolność słowa ma swoje granice.

Papież: Nie można obrażać religii i zabijać w jej imię   ALESSANDRA TARANTINO /PAP/EPA

Franciszek pytany o to, czy są granice wolności słowa, odparł: "Uważam, że fundamentalnymi prawami człowieka są wolność religijna i wolność słowa".

Podkreślając, że odnosi się bezpośrednio do ataku terrorystycznego na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" oświadczył: "Nie można ukryć jednej prawdy; każdy ma prawo wyznawać swoją wiarę nie obrażając, swobodnie i tak chcemy czynić wszyscy".

"Po drugie - dodał papież - nie można obrażać ani prowadzić wojny w imię własnej religii, w imię Boga".

"To, co dzieje się teraz, dziwi nas, ale pomyślmy o naszej historii. Ile mieliśmy wojen religijnych" - mówił papież. Przywołał między innymi Noc świętego Bartłomieja, czyli rzeź hugenotów zabitych przez katolików w 1572 roku w Paryżu.

"My też byliśmy grzesznikami, ale nie można zabijać w imię Boga, to jest aberracja. Należy korzystać z wolności nie obrażając" - stwierdził Franciszek.

Nawiązując do wolności słowa powiedział zaś: "Każdy ma nie tylko wolność i prawo, ale także obowiązek mówienia tego, co myśli, by pomóc dobru wspólnemu".

"Trzeba zatem mieć tę wolność, ale bez obrażania" - powtórzył papież. Podkreślił dosadnie, że jeśli jego współpracownik będzie źle mówił o jego matce, "dostanie pięścią".

"Nie można prowokować, nie można obrażać wiary innych" - oznajmił Franciszek.

Następnie przyznał: "Tyle ludzi źle mówi, wyśmiewa religię innych i żartuje z niej. Oni prowokują".

"Jest granica, każda religia ma swoją godność. Nie mogę żartować z żadnej religii, która szanuje życie ludzkie i człowieka" - powiedział papież. Powtórzył podczas rozmowy z dziennikarzami: "W wolności słowa są ograniczenia, tak jak w przytoczonym przeze mnie przypadku mojej mamy".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | "CHARLIE HEBDO", CHARLIE HEBDO

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Piottr 21.01.2015 14:21
Niezalogowany użytkownik Nie nam oceniać słuszność, a mimo braku sprawiedliwości, opieszałości i bierności prawniczej nie należy samemu jej wymierzać
Plusów: 0 Piottr 21.01.2015 14:18
Niezalogowany użytkownik Każdy ma swoją rację, tak jak i każdy inaczej postrzega Boga. Bóg jest jeden, lecz dla różnych nacji objawiał się w różnej postaci.
Czy jest on dla Ciebie gorejącym krzakiem, krową, słońcem, to nadal ten sam Bóg.
Ludzie zabijaja dla fanatyzmu i pieniędzy wykorzystując przy tym religię.
Wątpię czy gdyby nie ropa naftowa, handel bronią czy narkotykami isłamiści zabijaliby katolików.
Podobnie z ubojem rytualnym. 2000 lat temu ludzie nie znali innych metod zabijania zwierząt, a obecnie trzeba spełnić normy i opłacić pozwolenia. Wiele pozwoleń...
Plusów: 0 Piottr 20.01.2015 18:01
Niezalogowany użytkownik Dlaczego Papiez nie mówi o Palestynie?
Plusów: 0 p 15.01.2015 22:17
Niezalogowany użytkownik Nic kolesiu nie zrozumiałeś z tego, co powiedział Franciszek. Jak się kogoś nie lubi, to zawsze znajdzie się na niego bata. Nie wolno kierować się tylko emocjami.

wszystkie komentarze >