• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Lewacka grupa przyznała się do zamachu

  PAP

  dodane 02.01.2015 13:31

  Lewacka organizacja Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C) przyznała się w piątek w internecie do nieudanego zamachu na policjantów przed pałacem Dolmabahce w Stambule, gdzie mieszczą się biura islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

  Zidentyfikowany jako Firat Ozcelik rzucił w czwartek po południu granat w policjantów pełniących wartę w galowych uniformach przed osmańskim pałacem, mieszczącym się po europejskiej stronie metropolii. Granat nie eksplodował, a mężczyzna został natychmiast obezwładniony i zakuty w kajdanki przez policjantów.

  Biura szefa państwa znajdują się w dobudowanej części pałacu, w którym w 1938 roku zmarł założyciel współczesnej Turcji Mustafa Kemal Ataturk i w którym obecnie znajduje się muzeum.

  Dwudziestoparoletni napastnik był uzbrojony w broń maszynową i pistolet. Strzelał w stronę budynku przed rzuceniem granatu.

  DHKP-C tłumaczyła, że zamach miał być reakcją na poczynania władz po śmierci w marcu 2014 roku nastolatka Berkina Elvana, który zmarł na skutek obrażeń, które poniósł w czerwcu 2013 roku podczas antyrządowych protestów.

  14-letni Elvan przypadkiem trafił na uliczne starcia w Stambule między policją a uczestnikami antyrządowych protestów, gdy wyszedł z domu po zakupy. Został trafiony w głowę ciężkim przedmiotem, najprawdopodobniej policyjnym kanistrem, po czym zapadł w śpiączkę. Pod jego szpitalem regularnie odbywały się czuwania.

  Po pogrzebie 15-latka kilkaset tysięcy ludzi wyszło w środę na ulice miast w Turcji. W niektórych miejscach protesty przerodziły się w zamieszki, podczas których dwie osoby zginęły.

  "Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) jest mordercą(..) Ówczesny premier Recep Tayyip Erdogan stoi za tą masakrą" - napisał na facebooku, zakazany w Turcji DHKP-C.

  DHKP-C jest sprawcą samobójczego zamachu w lutym 2013 roku przed ambasadą USA w Ankarze. Zginęły wtedy dwie osoby, w tym sprawca, a jedna została ranna.

  Według tureckich władz zamachu dokonał działacz DHKP-C, 40-letni Ecevit Sanli, były więzień poszukiwany przez policję, który uciekł za granicę po wyjściu z więzienia w 2001 roku i wrócił do kraju, posługując się fałszywymi dokumentami. Według ministerstwa spraw wewnętrznych Sanli uczestniczył w atakach na kompleks wojskowy i siedzibę policji w Stambule w 1997 roku.

  DHKP-C, uznawana za organizację terrorystyczną także przez UE i USA, jest odpowiedzialna za wiele zamachów bombowych, w tym samobójczych, oraz podpaleń w Turcji; działa w tym kraju od końca lat 70.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: TERRORYZM, TURCJA

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół