• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Dziś czcimy Maryję jako Bożą Rodzicielkę

  KAI

  dodane 01.01.2015 09:40

  W ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia i pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki oraz Światowy Dzień Pokoju.

  Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica).
  Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

  Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga. Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.

  W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień papież corocznie kieruje do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-26).


   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Michał
   01.01.2015 12:50
   Przez wieki w tym dniu obchodzono Święto Obrzezania Pańskiego (Stary Testament mówi, iż chłopców należy obrzezać w 8 dniu po urodzinach, więc w przypadku Jezusa wychodzi to właśnie dzisiaj). Dawniej w posiadaniu Kościoła był nawet napletek Jezusa (jeden z kilkunastu oryginałów), ale zaginął. Szkoda.
  • saherb
   01.01.2015 15:12
   Modlitwa o pokój dla narodów

   (Matka Boża prosi o odmawianie tej modlitwy każdego dnia)

   O Jezu, przynieś mi pokój.

   Przynieś pokój mojemu narodowi
   i tym wszystkim narodom,
   które są rozdarte na skutek wojny i podziałów.

   Zasiej ziarna pokoju
   pośród tych zatwardziałych serc,
   które innym zadają cierpienie
   w imię sprawiedliwości.

   Obdarz wszystkie dzieci Boże Łaskami,
   żeby mogły zyskać pokój,
   tak aby miłość i zgoda mogły rozkwitać,
   i aby miłość do Boga zatriumfowała nad złem,
   i aby duszom zostały zaoszczędzone
   demoralizujące fałszerstwa,
   okrucieństwa i złe ambicje.

   Niech pokój zapanuje wśród tych,
   którzy swoje życie poświęcają
   Prawdzie Twojego Świętego Słowa,
   a także wśród tych, którzy Cię w ogóle nie znają.

   Amen.
  • refleksja
   01.01.2015 16:55
   Dzisiaj mamy przede wszystkim IMIENINY PANA JEZUSA (obrzezanie).
   Komu tak bardzo zależy na zepchnięciu Pana Jezusa na drugi plan?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół