Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bez pudła

Czy po świętach znów obudzisz się z ręką w nocniku trzymając w dłoni pilota?

Złapałem się na tym, że właściwie od kilku lat nie oglądam telewizji. Jakoś tak naturalnie. W domu jest zbyt duży młyn i nie mamy na to czasu. Okazało się, że podobną decyzję podjęło wielu moich znajomych (dwóch z nich siedzi obok mnie w pokoju redakcyjnym). Niektórzy wprost pozbyli się telewizora, inni włączają go od święta.

W oglądaniu telewizji jesteśmy mistrzami. Przeciętny Polak w minionym roku spędził cztery godziny i siedem minut dziennie przed ekranem. Jan Kowalski wpatrywał się w ekran bite… 69 dni w roku. Nie dziwota, że wiecznie narzekał, że na nic nie ma czasu. Badania CBOS wykazują, że oglądanie telewizji to najpopularniejsza rozrywka Polaków i ulubiony sposób spędzania weekendów.

W internecie istnieje stronka, na której można obliczyć ile czasu straciłeś na oglądaniu ulubionych seriali. Przykład? Jeśli byłeś fanem „Mody na sukces” (to taki współczesny symbol nieskończoności) i śledziłeś wszystkie odcinki serialu, spędziłeś przed pudłem (lub plazmą): 53 dni, 8 godzin i 30 minut. Nasz „Czas honoru” zabrał ci z życiorysu jedynie 3 dni i 3 godzinki.

Coraz większa liczba moich znajomych odstawia telewizor (w większości wypadków zastępują go internetem). Badania pokazują, że rośnie w Polsce liczba osób, które w ogóle nie mają telewizora albo włączają go tylko sporadycznie. Tak jest już w 700 tys. gospodarstw domowych.

Symbolem świąt Bożego Narodzenia stała się nad Wisłą „Szklana pułapka”. Czy naprawdę w tytule filmu o przygodach niezmordowanego Johna McClane muszę dopatrywać się metafory naszego świętowania? Z opłatkiem w jednej, a pilotem w drugiej dłoni? Jeśli te święta nie będą dla mnie modlitwą i spotkaniem z najbliższymi, musi mi wystarczyć „Kevin sam w domu” lub „Kevin sam w Nowym Jorku”. Zawsze jest przecież jakiś wybór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza