• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Zginęła broniąc nastolatki przed napastowaniem

  PAP

  dodane 03.12.2014 16:23

  Ponad tysiąc osób uczestniczyło w środę w pogrzebie 23-letniej Tugce Albayrak, która broniła dwóch nastolatek napastowanych przez grupę mężczyzn i zmarła po pobiciu przez jednego z nich. Władze Niemiec chcą przyznać jej odznaczenie państwowe za odwagę.

  W uroczystości w meczecie w Waechtersbach uczestniczył premier Hesji Volker Bouffier oraz ambasador Turcji w Niemczech Huseyin Avni Karslioglu. Po ceremonii religijnej zmarłą Niemkę o tureckich korzeniach pochowano na cmentarzu w jej rodzinnej miejscowości Bad Soden-Salmuenster.

  Na szarfach wieńców złożonych na trumnie widniały m.in. napisy "To mogła być moja córka" i "Aniołku, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach" - podała agencja dpa.

  Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział w południe, że kanclerz Angela Merkel "z wielką sympatią" odniosła się do sugestii prezydenta Joachima Gaucka, by tragicznie zmarłej dziewczynie przyznać odznaczenie państwowe w dowód uznania za odwagę cywilną. Petycję internetową w tej sprawie podpisało już 150 tys. osób.

  Podczas zajścia, do którego doszło 15 listopada, studentka pedagogiki wstawiła się za dwiema nastolatkami napastowanymi przez grupę mężczyzn w McDonaldzie w Offenbach. Po wyjściu z lokalu jeden z członków grupy - jak się później okazało, notowany wcześniej przez policję 18-letni Serb - uderzył dziewczynę. Cios był tak silny, że studentka upadła, uderzając głową o chodnik i tracąc przytomność. Wkrótce potem zapadła w śpiączkę.

  W zeszły piątek lekarze stwierdzili u pacjentki śmierć mózgu. Rodzice Tugce podjęli wówczas decyzję o odłączeniu jej od urządzeń podtrzymujących życie. Dziewczyna miała kartę dawcy, więc jej organy zostały pobrane do przeszczepu.

  Obdukcja nie rozstrzygnęła, czy przyczyną śmierci był cios zadany przez napastnika, czy uderzenie o chodnik.

  Domniemanego sprawcę zabójstwa zatrzymano. Odmawia składania zeznań.

  Zbrodnia wywołała falę solidarności z ofiarą. Przed szpitalem, w którym przebywała Tugce, gromadziły się tłumy. Niemcy apelują o pośmiertne odznaczenie Tugce Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Prezydent Gauck obiecał, że rozważy tę możliwość. W liście kondolencyjnym do rodziców zmarłej Gauck napisał, że Tugce zasłużyła na wdzięczność i szacunek. "Tam, gdzie inni ludzie odwracali wzrok, Tugce wykazała się przykładnym męstwem i odwagą cywilną" - napisał prezydent.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Basik
   03.12.2014 22:01
   Tylko dozywocie dla serba-mordercy aby inni zapamietali i nie podnosili lap zwlaszcza na kobiete.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół