• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Tusk obejmuje funkcję szefa Rady Europejskiej

  PAP

  dodane 01.12.2014 07:00

  Były polski premier Donald Tusk przejmuje w poniedziałek funkcję szefa Rady Europejskiej, skupiającej przywódców państw UE. Odbędzie się to bez kamer i blasku jupiterów. Zaplanowano jedynie krótką, skromną uroczystość dla pracowników tej instytucji.

  Oficjalne przekazanie pałeczki przez ustępującego po pięciu latach przewodniczącego Rady Europejskiej Belga Hermana Van Rompuya nastąpi o godz. 11.

  Nowe miejsce pracy Donalda Tuska to gmach Rady UE im. Justusa Lipsiusa w sercu dzielnicy instytucji europejskich w Brukseli. Tam od dziesięciu lat odbywają się szczyty unijnych przywódców.

  Według nieoficjalnych informacji zespół szesnastu najbliższych współpracowników nowego szefa Rady Europejskiej jest już prawie skompletowany. Połowa z nich pochodzi z krajów starej Unii, jednak najliczniej reprezentowani są Polacy.

  Szefem gabinetu będzie były polski minister spraw europejskich Piotr Serafin, a jego zastępcą ma być Luksemburczyk Andre Gillissen. Z Polski wraz z Tuskiem do Brukseli przenosi się też były rzecznik rządu PO i były sekretarz generalny PO Paweł Graś.

  Do zadań Tuska jako szefa Rady Europejskiej będzie należeć nie tylko przewodniczenie kilku w ciągu roku szczytom UE i strefy euro, ale też reprezentowanie Unii na zewnątrz, co oznacza udział w szczytach UE z innymi państwami czy grupami państw, np. UE-Japonia, UE-USA, G7 i G20. Rocznie jest około 10 takich zjazdów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Piotr_Adamczyk
   01.12.2014 10:22
   Angielski Tuska w 2008 r:
   https://www.youtube.com/watch?v=hSCND41kyxU
   (w obecności śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Condolezzy Rice)

   Angielski Tuska w 2014 r.:
   https://www.youtube.com/watch?v=6BU6jB4fu3A
   (w wywiadzie-biografii)

  • Piotr_Adamczyk
   01.12.2014 10:52
   Zielone ludziki zaatakowały dziś serwer Gościa Niedzielnego wycinając wszystkie moje komentarze.
   Gratuluję rewolucyjnej czujności!
  • ChristOurHope
   01.12.2014 11:01
   Życzę p. Tuskowi nawrócenia!

   Łatwo się rządzi kimś kto uważa, że szeptunki są uzdrowicielkami z Bożej łaski albo kogoś kto nie widzi różnicy między propagandą, a rzeczywistością.
   Taki liberalizm przeradzający się w populizm.

   Nie ukrywajmy, że Polacy nie są w większości czujni.
   Skądś to niestety znam. Matki, które w niewłaściwy sposób pragną okazywać miłość łatwiej wpędzają dzieci w sidła nałogu. Przegrałbym wszystko, o ile po drodze nie przegrałem, gdyby Bóg mnie nie prowadził i nie postawił na mojej drodze określonych ludzi. Może Balaam przestanie wreszcie bluźnić! Może odnajdę wreszcie miłość! Może losy Polski się odwrócą!
  • ChristOurHope
   01.12.2014 20:24
   Dlaczego życzę p. Tuskowi nawrócenia?

   Po pierwsze dlatego, że potrzebuje go jak każdy z nas.
   Po drugie dlatego, że PO jest paradoksalnie obecnie najskuteczniejszą partią na polskiej scenie (rozumianej dosłownie) politycznej.

   Wykorzystuje PR, propagandę i narzędzia polityczne do swoich celów i robi to sprawnie, choć mogę i powinienem za p. Red. Naczelnym "Polski Zbrojnej" W. Kiss-Orskim powiedzieć, że świat mediów jest tylko światem przedstawionym, fikcyjnym, sztucznym, teatralnym. Nie ma w nic z prawdy. Szczególnie kiedy nastaje czas wojny.

   Mimo wszystko szacunek dla PO za skuteczność.
   Niszczą tego, który okazuje słabość.

   Przezwyciężenie partyjniactwa = dekomunizacja, DON i wolność Polski

   Aktorstwo w życiu? - To takie włoskie!
   Zawsze być sobą nigdy kimś innym!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół