Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zobacz, jak zdobyto Everest

Ten film pozwoli ci uczestniczyć w pionierskiej wyprawie Hillarego i Tenzinga pokazanej w technologii 3D.

Od kilku dni w wybranych polskich kinach możemy obejrzeć niezwykły film "Everest - poza krańcem świata". To niesamowita opowieść o historycznej wyprawie Edmunda Hillarego i Norgaya Tenzinga na szczyt najwyższej góry świata. 90-minutowa produkcja łączy w sobie elementy dokumentu z fabularna rekonstrukcją pionierskiej ekspedycji. Niesamowite wrażenie robią ujęcia Everestu zrealizowane w technologii 3D. Dzięki nim widz może poczuć przynajmniej część emocji, jakie towarzyszyły pierwszym zdobywcom króla ośmiotysięczników.

Historia pierwszego wejścia na Mount Everest jest jedną z najbardziej pasjonujących opowieści podróżniczych, jakie znamy. Wystarczy dodać, że do dziś nie ma absolutnej pewności, kto jako pierwszy stanął na szczycie. Istnieją podejrzenia, że mogło się to udać już w 1924 r. George'owi Mallory'emu i Andrew Irvine'owi, ale obaj zginęli i nie ma twardych dowodów na ich obecność na wierzchołku. Po latach ciało Mallory'ego znaleziono na wysokości 8230 m n.p.m.

Zobacz, jak zdobyto Everest   Kadr z filmu "Everest - poza krańcem świata" Ekspedycję Hillary'ego i Tenzinga poprzedziło w sumie 15 innych wypraw, które próbowały osiągnąć ten sam cel. Żadnej się nie udało (chyba, że Mallory'emu). Zginęło 13 uczestniczących w nich alpinistów.

W momencie gdy Hillary i Tenzing zdobywali Everest, panowało jeszcze powszechne przekonanie, że wejście na taka wysokość jest dla człowieka po prostu niemożliwe.

Zobacz zwiastun filmu "Everest - poza krańcem świata":

EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA ZWIASTUN PL
Filmy Rebel! Rebel!

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera