• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Za dusze bohaterów

  ap /ASI

  dodane 01.11.2014 10:50

  Uratowali dziesiątki tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego, od hitlerowskiej zagłady.

  Kończy się powoli ogłoszony przez sejmik województwa śląskiego Rok Henryka Sławika. W niedzielę 2 listopada o 10.30 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej János Székely, delegat kard. Petera Erdö, prymasa Węgier, odprawią Mszę św. w intencji Henryka Sławika i dr. Józefa Antalla. Wezmą w niej udział władze samorządowe.

  W programie uroczystości będzie miały miejsce otwarcie wystawy "Bogu, Ojczyźnie, Kościołowi" oraz konferencja o roli polskich i węgierskich księży w opiece nad dziesiątkami tysięcy uchodźców polskich na Węgrzech i w ratowaniu Żydów.

  Henryk Sławik, nazywany bohaterem trzech narodów, w czasie II wojny światowej uratował 30 tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego, od hitlerowskiej zagłady. W czasie II wojny światowej sprawował funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech z uprawnieniami Rządu RP na Wychodźstwie gen. Władysława Sikorskiego. Między innymi, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem, wystawiał uchodźcom dokumenty, organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych. Pomagał także ratować żydowskie dzieci, dla których wraz z Antallem, a także ze Zdzisławem Antoniewiczem, ks. prałatem Miklósem Beresztóczym, biskupem w Vác Árpádem Hanauerem, a przede wszystkim prymasem Jusztiniánem kard. Serédi, udało się utworzyć sierociniec w miejscowości Vác pod Budapesztem. Oficjalnie nosił on nazwę Dom Sierot Polskich Oficerów.

  Aresztowany w 1944 roku po wkroczeniu Niemców na Węgry, w śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Zamordowany został 23 sierpnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Według świadków, przed śmiercią krzyknął: "Jeszcze Polska!". Za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia Sławik został pośmiertnie w 1990 roku uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

  Posłuchaj:

  Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

  Wypowiedź Piotra Koja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Katowickiego.

   

   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Zibi89
   02.11.2014 07:25
   Gwarancją polityczną zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej (polsko-jaruzelskiej) jest członkostwo Polski w NATO i UE prowadzące do negocjacji z Rosją i państwami trzecimi na podstawach wspólnoty interesów wszystkich państw członkowskich, z wyłączeniem obowiązującego obecnie status quo opartego na ideologii marksistowskiej infiltrującej bez przeszkód świat zachodni.

   Tylko agentura sowiecka (technokratyczno-partyjniacka) ogłoszenie wieczystej lub czasowej neutralności lub trwanie status quo może uważać za korzystne dla Polski. Siła głosu jest wprost proporcjonalna do gotowości wypełniania woli Bożej, charyzmy i umysłowych możliwości przywódcy (strategicznego nastawienia, woli kształtowania porządku międzynarodowego i przyszłości UE, NATO, OBWE, ONZ itd.).

   Polska nigdy w historii nie była w lepszym położeniu geopolitycznym. Albo inaczej gnuśność narodu politycznego w historii powtarza się, lecz istniejących szans nie wykorzysta tylko głupi lub interesowny.

   Nie technokracji, sztucznemu pluralizmowi i populizmowi marksistowskiemu !!!

   Tak Wielkiej Polsce! Wielkiej duchową jednością Europy!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół