Nowy numer 15/2024 Archiwum

Manipulacje śledztwem ws. ks. Popiełuszki

Śledztwo w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki było prowadzone tak, aby uchronić przed odpowiedzialnością sprawców zbrodni.

W tym roku przypada 30. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

IPN opublikował właśnie niezwykle interesującą pracę pt. „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984, tom II”. Dotyczy ona jednego aspektu: śledztwa w sprawie uprowadzenia i zabójstwa kapłana. Zawiera 193. protokoły przesłuchań świadków i oskarżonych oraz pięć innych dokumentów powstałych w czasie tego dochodzenia. Wśród wielu spraw niewyjaśnionych w związku z morderstwem kapłana jest wskazanie zleceniodawców zabójstwa. Analiza protokołów przesłuchań śledztwa ich nie ujawnia, ale pokazuje, że było prowadzone w taki sposób, aby ich ukryć.

Grzegorz Piotrowski przez dziesięć dni odmawiał zeznań w zasadniczych sprawach, po czym skierował oskarżenie na swojego bezpośredniego przełożonego Adama Pietruszkę. Kiedy ten po aresztowaniu zaczął obciążać dyrektora IV departamentu MSW gen. Zenona Płatka, sprawy w ogóle nie podjęto. Tak samo nie dopuszczono do procesu zeznań Beaty Marszczek, która była sekretarką w Departamencie IV MSW. Zeznała ona, że G. Piotrowski już po zabójstwie skarżył się jej, iż jego zwierzchnicy odcięli się od niego w sprawie ks. Jerzego.

Osoby, które chcą szczegółowo zapoznać się z przebiegiem śledztwa zachęcam do lektury książki. Szczegółowe omówienie problemu znajduje się w najbliższym numerze Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego