Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Tajemnicze tunele Drakuli

Odkryto miejsce, w którym prawdopodobnie więziono Vlada Palownika znanego jako hrabia Drakula.

Niezwykle interesującego odkrycia dokonali tureccy archeolodzy pod zamkiem Tokat. Odkopali tajemniczą sieć tuneli, w których najprawdopodobniej więziony był słynny siedmiogrodzki władca Vlad Palownik, znany dzięki książce Stokera jako Drakula. Tunele otaczają gęstą siecią całą średniowieczną warownię. Choć pierwszą część odkryto już w 2009 r., to dopiero w czasie ostatnich prac archeolodzy trafili na szczególnie tajemniczy tunel i dwa sekretne lochy. Właśnie one były prawdopodobnie miejscem przetrzymywania legendarnego księcia.

11-letni Vlad wraz ze swoim ojcem i bratem zostali pojmani podczas dyplomatycznego spotkania z Muradem II - sułtanem tureckim w 1442 r. W Turcji jako zakładnik sułtana spędził siedem lat. Był to czas jeszcze przed objęciem przez niego władzy na Wołoszczyźnie. Panem tych ziem Vlad został w roku 1456 jako Vlad III Drakula. Przejął władzę po ojcu, którego zamordowali zbuntowani bojarzy. Po ojcu odziedziczył także przydomek Drakula.

Został zapamiętany jako okrutny władca. Już na początku swoich rządów krwawo zdławił bunt arystokratów. Tysiące osób kazał nabić na pale (w tym kobiety i dzieci), a pozostałych przy życiu przeciwników skazał na 120-kilometrowy marsz bez przerwy, po czym zmusił do budowania swojej nowej twierdzy.

 

« 1 »

Zobacz także

Reklama

  • Szerszen
    02.10.2014 08:29
    Nie wiem, czy akurat ta informacja powinna znaleźć się na Waszej stronie.
    Poza tym - cytując Onet - schodzicie na psy.

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy