• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Greckokatolicki sobór zbierze się w Przemyślu

  PAP

  dodane 01.10.2014 07:31

  Około 100 delegatów, w tym ponad 50 świeckich delegatów wspólnot parafialnych, weźmie udział w Soborze Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, który w dniach 2-4 października zbierze się w Przemyślu (Podkarpackie).

  Będzie to drugi sobór polskich grekokatolików; pierwszy po odnowieniu struktur tego Kościoła na początku lat 90. ubiegłego wieku odbył się w 2003 r. Temat zgromadzenia: "Żywa parafia - miejscem spotkania z żywym Chrystusem".

  "W soborze wezmą udział hierarchowie, przedstawiciele księży, zakonników, zakonnic oraz reprezentanci laikatu. Ponad połowę delegatów stanowią świeccy różnych zawodów i stanów" - powiedział PAP ks. dr Stefan Batruch z biura prasowego soboru.

  W Przemyślu zostaną wypracowane postulaty; część z nich będzie przedstawiona do zatwierdzenia miejscowym hierarchom, a pozostałe trafią na Sobór Patriarszy, który za rok odbędzie się w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. We wrześniu 2015 r. zgromadzą się tam przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z całego świata. Wiernych tego Kościoła z naszego kraju będzie reprezentować ok. 10 delegatów.

  Ks. Batruch zauważył, że w Przemyślu główny temat soboru będzie rozpatrywany w kilku wymiarach. "Chcemy zastanowić się co zrobić, żeby parafie były żywymi wspólnotami, a nie gromadziły tylko anonimowych wiernych. Zamierzamy zwrócić uwagę na działalność charytatywną w parafiach; zarówno tę skierowaną do współbraci w parafii, jak i do potrzebujących na zewnątrz" - podkreślił.

  Przemyski sobór zajmie się też ewangelizacją. "Z przesłaniem ewangelicznym chcemy wyjść poza mury Kościoła greckokatolickiego, czyli docierać do jak najszerszego kręgu emigrantów z Ukrainy. Dobrą Nowinę zamierzamy również przekazywać wśród wszystkich, którzy są nią zainteresowani" - dodał ks. Batruch.

  Delegaci mają również rozmawiać o udziale wiernych we współzarządzaniu parafiami i diecezjami poprzez aktywny udział w radach duszpasterskich. Sobór oceni także stan katechizacji i kaznodziejstwa w polskim Kościele greckokatolickim. "Tutaj zaproponujemy m.in. zorganizowanie dodatkowych kursów homiletycznych dla księży. Dążymy do tego żeby homilie trafiały do słuchaczy, a nie płynęły ponad ich głowami" - wyjaśnił ks. Batruch.

  Ważnym zagadnieniem omawianym na soborze, będzie sprawa aktywnego uczestnictwa w liturgii oraz estetyka śpiewu cerkiewnego i przystosowanie różnych form pobożności do współczesnych realiów.

  Gościem soboru będzie m.in. sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Bogdan Dziurach z Kijowa. W trakcie soboru o tym, co dalej z Ukrainą, można będzie się dowiedzieć w otwartej debacie z udziałem dziennikarzy ukraińskich, którzy przyjadą do Przemyśla.

  W Polsce Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

  W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku.

  W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.

  Polski Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Jan Martyniak. Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie studiuje 14 alumnów.

  Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • katolik
   01.10.2014 16:39
   Decyzje tego soboru będą obowiązywać wszystkich czy tylko niektórych katolików?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół