ks. Piotr Sroga

|

Posłaniec Warmiński 40/2014

dodane 02.10.2014 00:00

Byli zawodowcy i amatorzy, ale każdy zwyciężył, bo pokonał samego siebie i swoje zmęczenie.

Po raz pierwszy odbył się Bieg Papieski „Dziesiątka dla Jana Pawła II”, w którym wzięło udział 60 uczestników. Mieli do przebiegnięcia 10 km – ze Stawigudy do Rybak. Organizatorem tej sportowej inicjatywy był ks. Mariusz Jackowski z Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach. Rozpoczęli Mszą św. o godz. 9, a homilię wygłosił ks. Tomasz Szałanda, stawigudzki proboszcz. Główną myślą było stwierdzenie, że życie jest pewnego rodzaju biegiem i trzeba także myśleć o mecie, którą jest życie wieczne.

Organizatorzy chcieli podziękować za tegoroczną kanonizację Jana Pawła II. Dlatego zachęcano nie tylko do biegu, ale także do odmówienia w drodze przynajmniej dziesiątki Różańca. Pierwsze miejsce zajął Daniel Godlewski z czasem 44 min 28 s, drugie – Dariusz Kubicki (45,12), trzecie – Bartłomiej Suchowiecki (45,46). Uczestnicy przybyli przede wszystkim z okolic Olsztyna, ale były także osoby z Gdańska, Działdowa, Bartoszyc i innych miejscowości.

– Przyjechałem tu między innymi dla rodzinnej rywalizacji. W biegi brali udział dwaj moi bracia. Najmłodszy wygrał i zajął 7. miejsce – mówi Wojtek Radziwon. – Ja zająłem 10., a najstarszy – 13. miejsce. Biegam regularnie od 5 miesięcy. Pokonałem także w Gdańsku swój pierwszy maraton. Biegam codziennie, szczególnie rano. Najdłuższy dystans, jaki pokonałem, to 30 km.

Bieg był podstawową formą pokonania dystansu 10 km ze Stawigudy do Rybak. Jednak można było przejechać je na rowerze lub pokonać z kijkami. Wśród uczestników byli księża i uczniowie. Ks. Jackowski dał przykład i sam przebiegł dystans. Z Olsztynka przyjechali uczniowie z katechetkami i wspólnie uczestniczyli w biegu. W przyszłym roku planowany jest kolejny.