• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Przeprosiny za wojnę

  Stefan Sękowski

  dodane 01.09.2014 18:13

  Niemieckie zakonnice przeprosiły Polaków za II wojnę światową. Nie kalkulują: wyrażają skruchę w imieniu swojego narodu i przekazują nam słowa otuchy.

  Rzadko można na łamach „Gazety Wyborczej” uświadczyć zdjęcie uśmiechniętych zakonnic. A jednak tym razem redakcja wydrukowała je – przy ogłoszeniu, które zamówiła niemiecka Wspólnota Ewangelicznych Sióstr Marii. To specyficzny zakon, działający w ramach... wspólnoty ewangelickiej. 1 września chciały nam, Polakom, coś przekazać. – Przed 75 laty Niemcy napadły na Polskę. (…) Zginęły miliony ludzi, zniszczono tysiące miast i wsi, na masową skalę doszło do wywłaszczeń, deportacji, pracy przymusowej. Rozpoczęto ludobójstwo narodu żydowskiego. Na polskiej ziemi Niemcy zakładali nazistowskie obozy śmierci. Te fakty są dla nas bardzo bolesne i z głębi serca pragniemy Państwa za nie przeprosić [podkreślenie moje]. Nikt z nas nie może zmierzyć głębokości ran pozostawionych przez tę wojnę w każdej polskiej rodzinie – piszą zakonnice. Tym słowom towarzyszy także ewangeliczny przekaz pocieszenia, wsparty słowami z Psalmu 56. – Bóg widział wszystko, we wszystkim współcierpiał i zachował to w Swoim miłosiernym sercu. (…) Krzyż Golgoty przypomina nam wciąż o jego niezmiennej miłości. Ten krzyż jest dla nas wspólnym pocieszeniem. Jest to miejsce przebaczenia i źródło uzdrawiającej miłości naszego Pana, Jezusa Chrystusa, która może połączyć ze sobą nasze narody. Boże błogosław Polskę! – konkludują.

  Te przeprosiny są owocem wieloletniego głębokiego przeżywania przez zgromadzenie swojego charyzmatu, którego częścią jest przebłaganie i zadośćuczynienie krzywdom wyrządzonym przez Niemców podczas II wojny światowej. Wyrażają pokorę i czystość intencji. Siostry Marii nie starają się relatywizować win. Nie przemycają między wierszami kłamstwa o „polskich obozach”, co przecież niestety coraz częściej zdarza się także w niemieckich mediach – wręcz przeciwnie, skrupulatnie przypominają, kto je zakładał. Pisząc o deportacjach nie korzystają z okazji, by uwypuklić bądź co bądź rzeczywiste cierpienia swoich rodaków. Nie kalkulują, tylko przepraszają. Za, osobowo, nie swoje winy, bo przecież części z nich za czasów tych zbrodni nie było jeszcze na świecie i żadna z nich nie brała w nich udziału.

  Czytając te słowa, czułem, że skierowane są również do mnie. Choć z oczywistych przyczyn nie pamiętam II wojny światowej, jednak także moja rodzina – co w Polsce nie jest niczym szczególnym – odniosła w wyniku tej wojny liczne rany, w tym utratę najbliższych, nie mówiąc o rodzinnych domach czy dorobku życia. Cieszę się, że mogłem je przeczytać – i odpowiedzieć przebaczeniem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • adas
   02.09.2014 02:13
   I kto by przypuszczał, ze szczerej pokory będziemy się mogli uczyc od Niemców (Niemek)?

   ktos powie, że to tylko gest. Ale takie gesty tworzą stopniowo inną atmosferę w relacjach między naszymi narodami.
   Szacunek!
  • saherb
   02.09.2014 14:22
   Przepraszają osoby najbardziej niewinne i które (ich środowisko) same doświadczyły wielu krzywd w wyniku wojny.
   To tak jakby Lech Wałęsa zamiast Jaruzelskiego przepraszał za stan wojenny...
  • Anna
   03.09.2014 20:20
   To miłe, że siostry przeprosiły - ale aż 75 lat trzeba było czekać?
  • Adam2
   03.09.2014 22:28
   Takie przeproszenie winien zlozyc Narod Niemiecki, wraz z zadoscuczynieniem.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół