Nowy numer 16/2018 Archiwum

Wirus ebola zabił całą wspólnotę bonifratrów

Wirus ebola zabił całą wspólnotę bonifratrów, która opiekowała się chorymi w prowadzonym przez zakon szpitalu św. Józefa w stolicy Liberii, Monrowii.

2 sierpnia umarł 52-letni br. Patrick Nshamdze, dyrektor szpitala, a tydzień później pracująca w nim 47-letnia s. Chantal Pascaline ze zgromadzenia Misjonarek Niepokalanego Poczęcia. 11 sierpnia zmarli: 47-letni br. George Cambey i 75-letni ks. Miguel Pajares, którego przewieziono do Hiszpanii, by poddać terapii eksperymentalnym lekiem ZMapp. Zmarło także sześcioro świeckich pracowników placówki: lekarz, pielęgniarki i personel paramedyczny.

Ponadto szpital został tymczasowo zamknięty z powodu braku lekarstw, a także masek i rękawiczek niezbędnych, aby nie zarazić się wirusem od chorych.

Z Madrytu została 25 sierpnia wysłana ekipa złożona z dwóch braci (Justino Izquierdo i Maxi Méndez), siostry misjonarki i świeckiego technika, wraz z 20 kg lekarstw. Dołączą do nich wolontariusze. Gdy ekipa dotrze do Monrowii, dokona dezynfekcji szpitala, po której będzie on mógł zostać ponownie otwarty.

Wirus ebola, wywołujący gorączkę krwiotoczną, zabił od marca br. w kilku krajach Afryki Zachodniej ponad 1400 osób. Do zarażenia dochodzi przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • MacBlacker
  26.08.2014 21:44
  Szacunek dla bohaterów!
  doceń 0
 • kit
  27.08.2014 00:17
  Zmarly MiguelPajares z Zakonu Bonifratrow to BRAT ZAKONNY A NIE KSIADZ, prosze porownac dane ze strony Zakonu - http://www.ohsjd.es/SaladePrensa/Noticias2014/Ultimasnoticias%C3%A9bola.aspx,
  doceń 0
 • uwaga
  27.08.2014 16:05
  Wreszcie poszli do nieba.
  Chyba powinniśmy skakać z radości?
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama