W uroczystość Trójcy Świętej sanktuarium w Legnickim Polu ogłoszono bazyliką mniejszą. Mszy św. przewodniczył bp Stefan Cichy.
Uroczystości połączono z diecezjalną pielgrzymką służb mundurowych. Na miejscu stawiły się pododdziały i poczty sztandarowe wojska, policji, leśników, straży granicznej, a nawet ratowników górskich.
Wszyscy wzięli udział we Mszy św., podczas której ks. dr Józef Lisowski, kanclerz legnickiej kurii, odczytał dokument Stolicy Apostolskiej o nadaniu kościołowi w Legnickim Polu tytułu bazyliki mniejszej.
Co oznacza ten tytuł dla kościoła? Ks. kanclerz Lisowski wyjaśnia, że to wielka nobilitacja, jak szlachectwo nadane człowiekowi.
Bp Stefan Cichy odsłania herb bazyliki, umieszczony nad wejściem do kościoła Roman Tomczak /GN
- Dodatkowo bazylika ma wiele przywilejów. Jednym z nich jest organizowanie kilka razy w roku odpustów zupełnych - tłumaczy. Przedstawiciel legnickiej kurii nie ukrywa, że wraz z tytułem bazyliki powinien zwiększyć się ruch pielgrzymkowy i turystyczny do Legnickiego Pola.
W uroczystości wzięli udział prezbiterzy z terenu całej diecezji, a także przedstawiciele sąsiednich Kościołów lokalnych - świdnickiego i zielonogórsko-gorzowskiego. Mszę św. poprzedziła procesja z Najświętszym Sakramentem, który niósł bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.
Kościół pw. Trójcy Świętej i Najświętszej Maryi Panny wzniesiono już w średniowieczu w miejscu kaplicy ufundowanej przez św. Jadwigę księżnę śląską, matkę księcia Henryka II Pobożnego. Wg legendy było to w miejscu odnalezienia jego zwłok po bitwie z Mongołami w 1241 r.
Kościół do czasów reformacji był pod opieką benedyktynów, a od XVI w. pełnił funkcję parafialną. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, ustanowił kościół parafiny w Legnickim Polu diecezjalnym sanktuarium św. Jadwigi Ślaskiej.
2 czerwca 1997 roku przybył do Legnicy, dziś już święty, Jan Paweł II. W 2004 r. rozporządzeniem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zespół klasztorny w Legnickim Polu został uznany za pomnik historii.
Roman Tomczak