Nowy numer 13/2024 Archiwum

Takiej płyty już nie będzie

Bp Henryk Tomasik z Radomia jako ostatni hierarcha modlił się przy grobie Jana Pawła II z płytą, na której znajdował się napis "Błogosławiony".

Kilka chwil później do kaplicy grobowej weszła ekipa specjalistów, która miała dokonać wymiany płyty. Jej wygląd i same prace ukryte były przed okiem kamer i aparatów.

Ordynariusz radomski pytany o znaczenie pontyfikatu papieża Polaka powiedział: - Jan Paweł II jest wspaniałym przewodnikiem po drogach wiary. Często przypominał młodzieży: ”Ja jestem pośród was po to, aby wam mówić o Chrystusie”. I wszystkie spotkania, wszystkie pielgrzymki zmierzały do tego, aby pokazać osobę Jezusa Chrystusa. Z osobą Jana Pawła II kojarzą się dwa wydarzenia ewangeliczne, polecenia skierowane do św. Piotra: ”A ty utwierdzaj braci w wierze” oraz ”Wypłyń na głębię”. Jan Paweł II, następca św. Piotra, pokazywał, jak można wypływać na głębię rozważania, poznawania, ale i ukochania Chrystusa oraz wyznania go całym życiem. Był wielkim nauczycielem wiary, zatroskanym o utwierdzanie braci w wierze - mówił bp Tomasik.

Razem z bp. radomskim przy grobie Jana XXIII ks. prał. Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary   Razem z bp. radomskim przy grobie Jana XXIII ks. prał. Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Bp Tomasik modlił się także przy grobie bł. Jana XXIII, który jego zdaniem, otwierając Sobór Watykański II, pokazał nowe drogi, drogi zmierzające do tego, aby pogłębiło się chrześcijaństwo. Podkreślił także wielkie zaangażowanie papieża Jana w dzieło jedności Kościoła oraz o pokój i sprawiedliwość społeczną: - Ojciec święty Jan XXIII pokazał wielkie zatroskanie o jedność Kościoła. Jako delegat Stolicy Apostolskiej doświadczył rozbicia. Bardzo głęboko przeżywał pobyt w Bułgarii, w Turcji. Spotkał się ze wschodnim chrześcijaństwem. Wiedział, jaką tragedią jest podział chrześcijaństwa. Potem jako papież pokazywał drogi do pokoju. Jego słynna encyklika „Pacem in terris” (pokój na ziemi) to encyklika, która pokazuje ważny warunek pokoju - sprawiedliwość, sprawiedliwość między jednostkami, grupami społecznymi, narodami. To tak, jakby chciał ojciec święty chciał kontynuować wypowiedź św. Augustyna, który mówił, że pokój jest ciszą porządku. Z kolei encyklika „Mater et Magistra” (matka i nauczycielka) wyrażała wielkie zatroskanie ojca świętego o sytuację społeczną i ekonomiczną wielu grup, wielu krajów.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy