Nowy numer 20/2018 Archiwum

Czy w piątek Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?

Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia przeżywamy osiem dni z rzędu w randze uroczystości, co oznacza, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie obowiązuje.

W kwestii postu piątkowego funkcjonuje ogólna zasada, że uroczystość znosi post i wstrzemięźliwość (zob. kan. 1251: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.” – Kodeks Prawa Kanonicznego).

W Oktawie okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość, jako dzień najradośniejszy. Dni oktawy Wielkanocy traktowane są jako uroczystości. Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowią Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie . Innymi słowy – nie przyjmują one niejako dodatkowych świąt czy wspomnień, jak to jest w przypadku oktawy Bożego Narodzenia.

Dlatego też w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienia do sakramentu chrztu i tego co staje się udziałem każdego ochrzczonego.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  21.04.2017 08:24
  Dziś jest 6 dzień Świąt Zmartwychwstania Pana naszego. Błogosławionych Świąt wszystkim życzę :)
  doceń 3
 • jo_tka
  21.04.2017 08:35
  Przypominam wszystkim, że uroczystość nie przyjmuje postów. Podobnie jak niedziela. Wielkie święto i post się wykluczają z założenia.

  Upominanie się o post w oktawie Wielkanocy, gdy każdy dzień jest traktowany jak uroczystość Pańska, to upominanie się o pamięć o krzyżu wobec Zmartwychwstałego. Może by trochę pomyśleć nie tylko o tradycji, ale i o sensie tego, co zaznaczamy poszcząc lub nie?
  doceń 0
 • TomaszL
  21.04.2017 09:24
  Oktawa Wielkanocy to czas radości, a nie czas pokutny. Ale niestety zanika rozumienie pojęcia oktawy.
  doceń 1
 • Spoko
  21.04.2017 10:37
  "18 Uczniowie Jana i faryzeusze pościli. Przyszli wtedy i zapytali Go: "Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?" 19 Jezus odpowiedział im: "Czy mogą pościć drużbowie weselni, gdy pan młody jest z nimi? Jak długo mają przy sobie pana młodego, nie mogą pościć. 20 Lecz przyjdą dni, kiedy pan młody zostanie im zabrany. Wtedy, w owym czasie, będą pościć."
  doceń 3

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama