Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Papież: Czasem latają talerze

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym, że małżeństwo między mężczyzną a kobietą jest "ikoną miłości Boga" do ludzi. Podczas audiencji generalnej przedstawił recepty na małżeńskie problemy oraz kłótnie i dodał, że aby się pogodzić, nie trzeba wzywać ONZ.

W katechezie na temat sakramentu małżeństwa Franciszek mówił: "Obrazem Boga jest para małżeńska; nie tylko mężczyzna, nie tylko kobieta, ale ich dwoje".

"Oto wizerunek Boga, z którym przymierze wyraża związek między mężczyzną a kobietą. To bardzo piękne" - stwierdził papież, który częściej niż zwykle odstępował od przygotowanego wcześniej tekstu rozważań i improwizował.

Podkreślił, że w małżeństwie ujawniają się ludzkie słabości. "Wiemy dobrze, ile problemów i prób niesie ze sobą życie małżonków" - zauważył Franciszek. Wśród trudności wymienił problemy finansowe, kłopoty z dziećmi.

"Ileż kłótni jest w małżeństwie, sami przyznacie, prawda?" - zwrócił się do wiernych. "Czasem latają talerze" - zażartował papież.

Zaznaczył zarazem: "Ale nie powinniśmy być z tego powodu smutni, takie jest życie ludzkie".

"Sekret polega na tym, że miłość jest silniejsza od kłótni. Dlatego ja radzę wszystkim: nie kończcie dnia bez pogodzenia się" - powiedział Franciszek. Dodał następnie: "Aby się pogodzić, nie trzeba koniecznie wzywać Narodów Zjednoczonych, wystarczy prosty gest".

Papież przypomniał, że są trzy "magiczne słowa", których należy zawsze używać: "proszę, dziękuje, przepraszam".

W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło około 50 tysięcy osób.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • Anteas
  02.04.2014 13:36
  A jakie są papieskie wskazania co do rozwodów? No bo żeby były ponowne, niesakramentalne związki rozwiedzionych to muszą się nie tylko żenić, ale też rozwodzić. I to jak najszybciej, bo inaczej spadnie ilość, tak bliskich przecież papieżowi, niesakramentalnych związków rozwiedzionych.
  doceń 0
 • dino
  02.04.2014 14:08
  Jego język jest ujmująco prosty i ewangeliczny. Za to go cenię.
  doceń 3
 • Stefan
  02.04.2014 14:10
  O tych"latajacych talerzach" juz bylo kilka miesiecy temu. Widze, ze papiez Franciszek sie powtarza.
 • bizancjum
  02.04.2014 23:58
  "Oto wizerunek Boga, z którym przymierze wyraża związek między mężczyzną a kobietą."
  No to kamień mi z serca, na odcisk dewiantkom/tom, co się chyba zawiedli na Franciszku. Po co tylko było dawać złudną nadzieje tym biednym ludziom? Tak, tak. To także bieda, z której trzeba wyciągać ludzi, ale kim że ja jestem... itd.
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy