Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Piłkarze mogą grać w turbanach

Międzynarodowa Rada Piłkarska, zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną, zgodziła się na to, aby zawodnicy i zawodniczki mogli rozgrywać mecze z nakrytą głową. Oficjalną decyzję poprzedził trwający 20 miesięcy okres próbny.

"Postanowiono, że zawodniczki będą mogły grać z nakrytą głową. Taką samą możliwość mają również mężczyźni" - oświadczył w sobotę podczas konferencji prasowej w Zurychu sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Rozszerzenie tego prawa na mężczyzn nastąpiło na wniosek wspólnoty kanadyjskich sikhów. Szczegółowe przepisy dotyczące nakryć głów (m.in. zgodność ze strojem piłkarskim, długość, zakaz ich przywiązywania) zostaną rozesłane do poszczególnych federacji krajowych.

Aż do 2012 roku Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board) sprzeciwiała się noszenia przez piłkarki z krajów islamskich chusty (hidżabu), argumentując to obawą przed kontuzjami szyi i głowy zawodniczek. Po upływie 20 miesięcy testów uznano, że nie można dłużej tego zabraniać, ale pod warunkiem, że szczegółowe przepisy będą respektowane.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

  • marek
    01.03.2014 19:01
    a czy za imię Jezus lub znak krzyża piłkarze nadal będę karani?
    doceń 1

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy