Pochowano Polaka, obrońcę Majdanu

dodane 23.02.2014 20:45

Andrzej Grajewski

W obwodzie winnickim pochowano Leona Polańskiego.

Pochowano Polaka, obrońcę Majdanu   Jakub Szymczuk /GN Zabici w walce są Bohaterami Majdanu. Według niepotwierdzonych na razie informacji, wśród nich jest dwóch Polaków.

Leon Polański na ochotnika zgłosił się do Samoobrony Majdanu, od grudnia 2013 r. służył w sotni barskiej. 

Przez wiele lat pracował w Żmerynce, jako kolejarz, później wyjechał do Kijowa, gdzie ostatnio mieszkał i pracował. Zginął zastrzelony w czarny czwartek 20 lutego, najbardziej krwawy dzień protestów. Został pochowany na cmentarzu katolickim w tej miejscowości. Pozostawił żonę i dwójkę małych dzieci.

W uroczystości uczestniczyło ponad 400 osób, w tym także koledzy z jego sotni. Wcześniej otwarta trumna z ciałem zastrzelonego Polaka, obrońcy Majdanu, została przeniesiona przez Żmerynkę, rejonowe miasto położone nieopodal Winnicy, duże skupisko ludności polskiej.

Polański był obywatelem Ukrainy, polskiej narodowości. Według informacji, jakie otrzymałem w Konsulacie RP, miał ok. 39 lat. W jego pogrzebie uczestniczyło także dwóch konsuli RP z Kijowa. Liturgii przewodniczył oblat o. Rafał. Według niesprawdzonych jeszcze informacji, na Majdanie miał zginąć jeszcze jeden Polak, pochodzący z rejonu Chmielnickiego. Polacy z Podola i centralnej Ukrainy od początku wspierali Majdan i grupa spośród nich, zgłosiła się do służby w Samoobronie. W tamtym regionie mieszka ok. 450 tys. Polaków. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | KIJÓW, LEON POLAŃSKI, MAJDAN, UKRAINA

DO POBRANIA: |

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 jk 25.02.2014 21:16
Niezalogowany użytkownik proponuję zbiórkę pieniędzy i nie tylko na polskich chorych,którzy miesiącami czekają na miejsce w szpitalu.
tydzień temu prasa grzmiała że we wrocławskich szpitalch nie ma miejsc,sale są przepełnione a pacjenci kładzeni na dostawkach na korytarzach.A dla 18 obrońców majdanu łózka się znalazły od razu.
Plusów: 0 kokos 25.02.2014 16:33
Niezalogowany użytkownik tak , podajcie numer konta
Plusów: 0 rkm 24.02.2014 20:29
Niezalogowany użytkownik Może by warto wesprzeć finansowo wdowę po naszym rodaku, tylko jak? Tu GN może zorganizował by to.Ja zawsze parę złotych bym
znalazł w kieszeni.
Plusów: 0 Andriy 24.02.2014 17:58
Niezalogowany użytkownik złe skojarzenie.
sotnie były jeszcze u rzymian, a potem w welu innych...

wszystkie komentarze >