Diecezja katolicka Helena w stanie Montana przygotowuje się do ogłoszenia swego bankructwa.
Od 2002 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych wybuchł skandal z udziałem księży oskarżonych m.in. o pedofilię, sądowy wniosek o upadłość zgłosiło 10 innych diecezji i dwa zgromadzenia zakonne. Bezpośrednim powodem ubiegania się o specjalny status wynikający z prawa upadłościowego i wdrożenia nadzorowanego przed sąd planu naprawczego były w większości gigantyczne żądania odszkodowań ze strony ofiar nadużyć seksualnych.
Przedstawiciel diecezji Helena Dan Bartleson poinformował, że decyzję o ogłoszeniu bankructwa poprzedziły poufne rozmowy z ubezpieczycielami i adwokatami. Ci ostatni w imieniu swych klientów domagają się odszkodowań za przypadki molestowania seksualnego, które miały być tuszowane przez Kościół. Zaproponowana suma zadośćuczynienia w ramach ugody zatwierdzonej przez sąd ma wynieść 15 mln dolarów. Po wypracowaniu porozumienia sąd USA ds. upadłości w Montanie ma czuwać nad podziałem sumy odszkodowania pomiędzy 262 powodów, występujących w sprawie przeciwko diecezji. Dodatkowe 2,5 mln dolarów mają być zarezerwowane na poczet ewentualnych pozwów w przyszłości.
Ordynariusz diecezji bp George Leo Thomas w specjalnym oświadczeniu przeprosił ofiary za to, czego dopuścili się duchowni. Większość z oskarżonych już nie żyje. Żaden też nie pełni już czynnej posługi duszpasterskiej. Diecezja natomiast wprowadziła w życie programy prewencyjne, polegające m.in. na dokładnym sprawdzaniu pracowników pod względem możliwości popełniania przestępstwa na tle seksualnym, powołaniu specjalnej komisji rewizyjnej oraz założeniu gorącej linii, na którą można zgłaszać podejrzenia o przestępstwa. Biskup zaznaczył, że w wyniku ugody Kościół może stać się biedniejszy, ale będzie on nadal kontynuował swą misję.
Adwokaci ofiar w ramach pozwu, obejmującego przypadki molestowania w okresie od lat 40. do 70. ub. wieku, pozwali także siostry urszulanki należące do Zachodniej Prowincji tego zgromadzenia. Według adwokatów, w prowadzonej prze nich szkole miało dojść do znęcania się nad indiańskimi dziećmi. Sprawa ta nie będzie objęta ugodą sądową.
Diecezja Helena powstała w 1884 roku i swym terenem obejmuje 23 hrabstwa zachodniej Montany. Zatrudnia obecnie około 200 osób. W USA bankructwo jest dosyć powszechną formą kontynuowania działalności pod kuratelą sądową. Kilka lat temu w ten sposób działała prawie połowa amerykańskich linii lotniczych.