• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Różne charyzmaty, jeden cel

  Mira Fiutak

  dodane 01.02.2014 17:42

  To jest trudny model życia, wymagający wyjątkowej uczciwości i wrażliwości – powiedział bp Jan Kopiec do osób konsekrowanych, które spotkały się w Gliwicach.

  Katedra była pełna, a w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II zabrakło miejsc siedzących. 1 lutego na Międzydiecezjalnym Dniu Życia Konsekrowanego spotkały się siostry zakonne z żeńskich zgromadzeń, zakonnicy z męskich zgromadzeń, członkinie świeckich instytutów życia konsekrowanego i dziewice konsekrowane. Z dwóch diecezji – gliwickiej i opolskiej.

  Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w katedrze, której przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. - Stajemy dziś przed czymś w rodzaju rachunku sumienia, bo z biegiem czasu przychodzi zmęczenie, niekiedy bardzo bolesne ograniczenia, które kosztują wiele i nas, i Kościół święty – zauważył. – Dziękujemy za ten wielki dar, który każda i każdy z was daje Jezusowi Chrystusowi w Kościele. Ale tu jest też miejsce na indywidualne pytanie: na ile potrafię się z tego daru wywiązać i obfitować nim. To nie jest łatwe. Pięknie się o tym mówi, ale życie tym jest trudne. Taki dzień jak dzisiejszy jest potrzebny, żeby w tej wielkiej wspólnocie uświadomić sobie, że to ma sens. Abyśmy na tej drodze nie tylko biernie trwali, ale ciągle się rozwijali i dojrzewali do dawania odpowiedzi, czy wszystko co robimy, czynimy w imię Jezusa Chrystusa – zwrócił się do zebranych.

  Modlitwa dziękczynienia za dar życia konsekrowanego   Modlitwa dziękczynienia za dar życia konsekrowanego Mira Fiutak / GN W gliwickiej katedrze spotkali się przedstawiciele wielu zgromadzeń zakonnych. Różnorodność charyzmatów życia konsekrowanego pokazuje jak Kościół przez wieki odpowiadał na potrzeby świata w danym czasie. – Historia ta jest bogata, bo życie zakonne było niezwykle pomocne w budowaniu cywilizacji w różnych dziedzinach. Patrząc na to możemy powiedzieć: przydawaliśmy się i na pewno dalej będziemy się przydawać przyszłym pokoleniom – podkreślił bp Kopiec.

  S. Hiacynta Dobry i s. Monika Roczek są w nowicjacie w zgromadzeniu Służebniczek Śląskich w Leśnicy. – Takie spotkanie jak dzisiejsze jest umocnieniem w tym, że jesteśmy jednością w Kościele. Mimo różnorodności charyzmatów, wszyscy służymy temu samemu Panu i mamy ten sam cel: głoszenie Dobrej Nowiny – mówi s. Hiacynta. Dlaczego wybrała to zgromadzenie? – To Pan Jezus wybrał to zgromadzeni dla mnie. A ja starałam się odpowiedzieć na Jego powołanie. Teraz jesteśmy na etapie formacji w nowicjacie, uczymy się, budujemy relacje, stawiamy fundamenty pod życie konsekrowane – wyjaśnia.

  - Pomagamy w tym, czym siostry zajmują się w Leśnicy – dodaje s. Monika. Wymienia: prowadzenie ochronki, praca z młodzieżą, wsparcie biednych i chorych. – Siostry starają się szeroko otwierać oczy na różne potrzeby. My, w nowicjacie, nie jesteśmy w to tak bezpośrednio zaangażowane. Kiedy one spotykają się z Chrystusem w drugim człowieku, my w tym czasie spotykamy się z Nim na modlitwie, na kolanach. I myślę, że one czerpią też z tego jakieś siły – dodaje.

  Druga część spotkania odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, gdzie wystąpił zespół Salake. Był czas na rozmowy, można było też zaopatrzyć się w książkę Anny Wolskiej „Kościół pierwszego kontaktu – 8 rozmów o instytutach świeckich”. To osiem różnych historii, osób, które żyją w tzw. świecie, nie mieszkają w klasztorze, wykonują „świeckie” zawody. I są osobami konsekrowanymi.

  Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w święto Ofiarowania Pańskiego. W ubiegłym roku spotkanie osób konsekrowanych z obu diecezji – opolskiej i gliwickiej odbyło się w Opolu.

  Międzydiecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w gliwickiej katedrze   Międzydiecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w gliwickiej katedrze Mira Fiutak/ GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   02.02.2014 12:20

   "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

   Drogi Młody Przyjacielu!
   Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
   Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
   (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
   http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół