Nowy Numer 8/2018 Archiwum

U nas sieć wolniejsza niż w reszcie Europy

Polska jest dopiero w piątej dziesiątce państw na świecie pod względem szybkości internetu. Plasujemy się między Mauritiusem a Kazachstanem i wypadamy gorzej niż większość krajów Europy - informuje "Rzeczpospolita".

Średnia szybkość internetu w Polsce wynosi 16,23 Mb na sekundę (Mb/s), co stawia nas na 45. miejscu wśród 186 badanych państw - wynika z raportu Net Index opublikowanego przez firmę Ookla, która zajmuje się badaniami sieci.

I choć jesteśmy w górnej części światowego rankingu, to nie mamy zbyt wiele powodów do dumy - wypadamy gorzej niż większość krajów europejskich. Jesteśmy też poniżej średniej unijnej (21,74 Mb/s), w UE wolniejszą sieć mają tylko Słoweńcy (14,7 Mb/s), Grecy (7,98), Cypryjczycy (8,1), Chorwaci (6,6) i Włosi (7).

Daleko nam też do liderów prędkości. Na czele rankingu jest Hongkong (70,87 Mb/s), na drugim miejscu Singapur (53,61), a na czwartym - Korea Płd. (47,86). Zaś trzecie miejsce na podium światowego zestawienia okupuje niekwestionowany raj dla internautów w Europie - Rumunia (52,69 Mb/s).

Według Net Index najszybszym internetem w Polsce mogą się cieszyć w śląskiem, pomorskiem i świętokrzyskiem.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • JotDee
  03.12.2013 08:10
  w Śląskiem, Pomorskiem i Świętokrzyskiem!
  doceń 4
 • hubertuss
  03.12.2013 08:16
  Przypomnijmy, że infrastruktura telekomunikacja Państwa Polskiego została za bezcen sprzedana rządowej firmie francuskiej za rządów Buzka przez niejakiego Lewandowskiego. Rzekomo miało to doprowadzić do unowocześnienia całej sieci telekomunikacyjnej. Krytycy mówili, że Telekomunikacja Polska jest sprzedawana za bezcen, że naraża to bezpieczeństwo Polski, że można samemu modernizować. Ale było to krytykowane jako teoria spiskowa.

  Dzisiaj Buzek i Lewandowski są w parlamencie europejskim z jako posłowie PO. Mają się jak najlepiej, zresztą jak i inni ludzie, którzy sprzedali za bezcen polskie banki i firmy, jak twórcy OFE, jak autorzy "reformy" kolei, jak aferzyści wszelkiej maści. Wszyscy nie tylko pozostają bezkarni, ale brylują w mediach państwowych i prywatnych.
  doceń 8
 • Yanosh
  03.12.2013 11:34
  ale za to mamy najdroższy internet w Europie. Nici z szerokopasmowego internetu dla wszystkich, w Małopolsce afera z firmą Hyperion (syna Lwa Rywina i byłych oficerów SB). Lobby firm = koncernów i ich plany w Polsce to wydrenowanie kasy z Polaków ile się da !!! dziękujemy za to rządom PO-PSL .
  doceń 4
 • Contral
  03.12.2013 15:47

  Szczerze mówiąc, nie wiem co to za problem? Jeżeli większość użytkowników sieci używa komputerów tylko do wysyłania e-maili lub czytania stron np. z informacjami z kraju i ze świata albo odwiedzania różnych portali - chodzi tylko o czytanie i zbieranie informacji lub ściąganie plików - to nie ma potrzeby mieć internetu o dużej prędkości. Można zadowolić się tym co się ma.
  Ja tego nie wymyśliłem. Problem poruszono na portalu Interia. Napisano tam, że większość internautów woli tańszy i wolniejszy niż droższy i szybszy internet.Dlaczego? Bo do prostych i nieskomplikowanych czynności superszybki internet jest niepotrzebny.

  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy