Nowy numer 20/2018 Archiwum

Metropolita Hilarion ostro o kompromisach

Zgodną atmosferę zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów w Korei Południowej „zakłóciło” wystąpienie przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego. Metropolita Hilarion w ostrych słowach potępił agresywny laicyzm oraz radykalną islamizację. Wypowiedział się również przeciwko naruszaniu wartości rodzinnych i promowaniu relacji homoseksualnych.

W tym kontekście oskarżył niektóre Kościoły o sprzeniewierzanie się chrześcijańskiej wierze w poszukiwaniu kompromisu w sprawach moralności, by w ten sposób zyskać na popularności w zsekularyzowanym świecie. Podobnie jak inni przedstawiciele Kościołów prawosławnych metropolita Hilarion wezwał Światową Radę Kościołów, by spożytkowała swój potencjał na obronę prześladowanych chrześcijan w Afrycie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Wystąpienie przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego wywołało gwałtowne reakcje przedstawicieli innych Kościołów, które poczuły się dotknięte jego słowami. Do Światowej Rady Kościołów należy bowiem również wiele wspólnot protestanckich, które rozminęły się z biblijnym nauczaniem o rodzinie, seksualności człowieka, a nawet obronie życia.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Tommek
  03.11.2013 17:20
  Mój człowiek. Mój człowiek.

  Brawo!
  doceń 5
 • m
  03.11.2013 18:37
  Trzeba szukać sprzymierzeńców. Kwestie teologiczne w teraz są drugorzędne. Szacunek dla Hilarone
  doceń 4
 • alicja7
  04.11.2013 18:04
  Bardzo madry czlowiek. Tego swiatu jest teraz najbardziej potrzeba!!!!!!!!!!!!!!
  doceń 4
 • Zbee
  05.11.2013 20:08
  Popieram Metropolitę Hilariona w tej sprawie.
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama