• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Narodowe Zaduszki na Matysce

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 02.11.2013 17:30

  Były sceny kucia kos, kobiety w żałobnych czarnych sukniach i powstańcy. W Radziechowach na górze Matysce w ten wyjątkowy sposób uczczono 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

  Już od siódmej rano przy drodze na szczyt Matyski można było obserwować  grupę zapaleńców. Krzątali się przy przygotowaniu scen plenerowych; budowali chatę, kuźnię, stawiali armatę i fragmenty XIX-wiecznego dworku, słup graniczny i zasieki. Kolejna grupa to aktorzy. Przebierali się w stroje z epoki, każdy z nich otrzymał broń: kosę lub karabin. Szykowali rekwizyty.

  Za chwilę początek sztuki plenerowej: "Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej, do Ciebie Panie zanosimy głos”. - W tegorocznych Zaduszkach Narodowych oddamy cześć naszym przodkom, którzy oddali życie w Powstaniu Styczniowym oraz tym, którzy po powstaniu cierpieli zsyłkę na nieludzkiej ziemi. Zainspirowa­ni szkicami serii „Polonia” Artura Grottgera przedstawimy szereg scen przybliżających tamte czasy. Pragniemy, aby były one wyjątkową lekcją historii - mówił narrator. Kolejno przed oczami uczestników Zaduszek Narodowych przetaczały się sceny branki, kucia kos, powstańczej bitwy i pełne rozpaczy pożegnania.   Scenę powstańczej bitwy odegrali młodzi uczestnicy Zaduszek Narodowych
  Alina Świeży-Sobel /GN

  Wyruszyli w drogę wzdłuż plenerowych stacji Drogi krzyżowej - Golgoty Beskidów, wzniesionej według projektu prof. Czesława Dźwigaja. Uczniowie z Gimnazjum nr 6 z Tomaszowa Mazowieckiego, jedni z laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Biżuterię Patriotyczną, zabrali na trasę 15 wiązanek uplecionych z liści dębu, symbolizującego upór powstańców i kiście czerwonej jarzębiny, oznaczającej przelaną krew. Wiązanki były składane przy kolejnych stacjach...

  Zaduszki Narodowe odbyły się w Radziechowach na szczycie Matyski już po raz dziewiąty. Po raz pierwszy były podsumowaniem kilku patriotycznych i wychowawczych działań związanych z pamięcią o Powstaniu Styczniowym. Patriotyczną inscenizację zakończoną Mszą Świętą i uroczystością dosypania ziemi do Kurhanu Narodowej Pamięci dopełnił Apel Poległych oraz podsumowanie konkursu na biżuterię patriotyczną.

  - Zależało nam, aby pomóc  zwłaszcza młodzieży uświadomić sobie, jakim wydarzeniem było Powstanie Styczniowe i w jak wielu wymiarach wpłynęło na naszą narodową tożsamość - mówi Jadwiga Klimonda z radziechowskiego stowarzyszenia "Dzieci Serc", które jest inicjatorem i organizatorem Zaduszek, przyciągających z roku na rok coraz większe grono zainteresowanych z różnych stron Polski. Co roku szlakiem Golgoty Beskidów wędrują grupy młodzieży i dorosłych, uczestnicząc w historycznych inscenizacjach.

  Apel przy Kurhanie Narodowej Pamięci

  Na szczycie Matyski znajduje się Kurhan narodowej Pamięci, do którego co rokuj dosypywana jest ziemia z miejsc narodowej pamięci oraz z miejsc związanych z bohaterami naszej historii. Rok temu, gdy wspominali  opozycjonistów antykomunistycznych i solidarnościowych, bestialsko pomordowanych w latach 1956-1989, była to ziemia przywieziona z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek. Tym razem do Kurhanu dołączyła ziemia z mogił powstańców styczniowych.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość777
   03.11.2013 18:11
   No cóż. Golgota Beskidów bogato osadzona na symbolice masońskiej. Więcej szczegółów:
   https://www.youtube.com/watch?v=lZJZlsKlEkQ
   A swoją drogą, to ciekawe czy ten komentarz zostanie opublikowany...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół