• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • MEN kroi listę lektur

  mm/Gazeta Krakowska

  dodane 01.09.2013 13:38

  Poloniści alarmują, że zmiany wprowadzają więcej złego niż dobrego. Uczeń w gimnazjum musi w ciągu roku przeczytać pięć książek oraz wybrane przez nauczyciela krótsze teksty. Nauczyciele licealistów mogą wybierać lektury w zależności od zainteresowań i profilu danej klasy – informuje „Gazeta Krakowska.”

  W aktualnym numerze „Gościa Niedzielnego” Bogumił Łoziński omówił reformę edukacji zapoczątkowaną przez Katarzynę Hall, pisząc o edukowaniu analfabetów. Przytoczył anegdotę o grupce młodzieży, która oglądają film zupełnie nie rozumiała realiów PRL pod władzą komunistów. Ignorancję tłumaczyli, że w szkole nie doszli do tej nowszej części historii.

  Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianach w kanonie lektur szkolnych może ten stan jeszcze pogłębić. Z listy lektur znikają tytuły, które kształtowały pokolenia Polaków. Gimnazjaliści mogą już nie kojarzyć, skąd pochodzi cytat „Litwo Ojczyzna moja”. Chociaż „Pan Tadeusz” jest w zbiorze obowiązkowych lektur licealnych, to poloniści tłumacza, że przecież nie każdy uczeń pójdzie do liceum.

  Co w zamian za to? Jak podaje „Gazeta Krakowska” na nowej lektur figurują m.in. nazwiska Małgorzaty Musierowicz, Andrzeja Sapkowskiego czy J.R.R. Tolkiena.

  Licealiści z kolei nie będą musieli już czytać "Konrada Wallenroda" czy trylogii Henryka Sienkiewicza. Proza Stefana Żeromskiego została okrojona do jednej pozycji. Poloniści żalą się, że piękna polska literatura zastępowana jest kryminałami. Do wyboru, albo jedna ksiązką Agaty Christie albo Arthura Conan Doyle'a.

  Co z tego, że nauczyciele mają wybór spośród tej listy. Skarżą się na okrojone lekcje i powstający dylemat: czy powierzchownie dotknąć kilka książek, czy jedną solidnie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • refleksja
   01.09.2013 17:58
   Obiektywnie, najlepszym ministrem oświaty w ostatnim dwudziestoleciu był pan Giertych.
   "Gość Niedzielny" na ten temat milczy, bo wasz mentor, o. Rydzyk nie lubi Giertycha?
  • Anka
   01.09.2013 20:04
   Chwała Panu! Nareszcie będzie można młodzież zachęcić do czytania a nie totalnie do niego zniechęcić, serwując mu szczyt niestrawności w postaci Żeromskiego. Moim zdaniem powieści Żeromskiego powinny być do obowiązkowego czytania wyłącznie na studiach polonistycznych, w liceum można dać jakieś krótsze opowiadanie. I to mówię jako była nauczycielka polskiego,którą program zmuszał do analizowania z 8 klasą Syzyfowych prac (syzyfowa praca...) i po co? Chyba żeby na starość umieli rozwiązywać krzyżówki... Ja nie uważam, że trzeba męczyć młodzież Panem Tadeuszem w imię tego, że Mickiewicz wielkim poetą był. Wystarczy, jak poznają kilka jego wierszy.
   Jedna moja koleżanka ze studiów tyle razy przeczytała Pana Tadeusza, że na jednym oddechu potrafiła powiedzieć, o czym jest każda kolejna księga. Na egzaminie - ku wielkiemu smutkowi egzaminatora - okazało się, że nie wie, co to "zajazd"... Wniosek: młodzież trzeba uczyć przede wszystkim czytania ze zrozumieniem...
  • micked
   02.09.2013 09:52
   Rok 2013


   Przy warszawskiej alei ministerstwo stało,
   Zajęte urzędników armiją niemałą,
   Dumającą przy biurkach pod unijnym godłem,
   Jak polską młódź wychować na światową modłę.

   Z ksiąg kanonu kazali odjąć Mickiewicza.
   Po co komu zajazdy za wschodnią granicą?
   Zaś Sienkiewicz w stolicy urząd dziś piastuje
   I mu „hate speech” pradziada powagi ujmuje.

   Dziś, by dawne romanse miały w szkołach racje
   Musiałby Pan Tadeusz zmienić orientację.
   Gdy raj powstaje nowy w postępowym huku
   Gejów spotkasz, nie wieszczów na paryskim bruku.
  • MacBlacker
   03.09.2013 16:35
   Durniami rządzi się łatwiej - "Zdobywanie wiedzy" to głupota - szkoła powinna uczyć ROZUMIENIA! - tymczasem obecnie każdy absolwent umie wyszukać dowolną informację w Googlach i ... NIC Z NIEJ NIE ROZUMIE!!!!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół