• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Boni planuje pierwsza sesję rady ds. mowy nienawiści

  PAP

  dodane 02.01.2013 13:21

  Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni planuje zwołanie w połowie stycznia pierwszego posiedzenia rządowej rady ds. zapobiegania mowie nienawiści. W jej skład mają wejść przedstawiciele MAC, a także MSW, MEN oraz MNiSW.

  Zadaniem rządowej rady przeciw mowie nienawiści, ksenofobii oraz agresji i dyskryminacji w życiu publicznym ma być przygotowywanie rekomendacji dotyczących profilaktyki - tzn. jak spowodować, by mowy nienawiści było w Polsce mniej.

  Boni, który był w środę gościem TVN24, pytany o to, kiedy rada powstanie, zwrócił uwagę, że projekt w tej sprawie, który formalnie przygotowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

  Wyraził przekonanie, że projekt zostanie skierowany do podpisu premiera Donalda Tuska w pierwszej dekadzie stycznia. "Chciałbym zrobić w połowie stycznia pierwsze posiedzenie tej rady" - zapowiedział szef MAC. Jak dodał, w skład rady wejdą wiceministrowie kilku resortów.

  Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział w środę PAP, że będą to przedstawiciele ministerstw: Administracji i Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych, Edukacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak dodał, nie jest wykluczone, że skład zostanie rozszerzony o przedstawicieli innych resortów czy instytucji zajmujących się kwestią dyskryminacji. "Jednak decyzja nie została jeszcze podjęta, będzie zależała od pana premiera" - powiedział rzecznik MAC.

  Według Boniego głównym zadaniem rady będzie profilaktyka, czyli przygotowywanie działań, która mają zapobiec rozprzestrzenianiu się mowy nienawiści. "Siadamy i zastanawiamy się, jak działać edukacyjnie, czyli profilaktycznie - i to dotyczy głównie systemu edukacji - ale także, jak w sytuacjach, w których następuje oczywiste przekroczenie i łamanie prawa, jak szybko i sprawnie powinna działać policja" - powiedział Boni.

  Dopytywany o to, czy rada będzie się zajmować także przeciwdziałaniu mowie nienawiści w sferze polityki, odparł, że nigdy tego nie powiedział. "Tego nikt nie powiedział, to zostało powiedziane tylko w mediach, ja tego nigdy, nigdzie nie powiedziałem" - zaznaczył szef MAC. Jak dodał, agresja w języku polityki "jest tylko wierzchołkiem góry lodowej".

  Według szefa MAC, rada nie będzie zajmować się cenzurowaniem wypowiedzi, w tym wypowiedzi polityków. "Natomiast myślę, że jest ważne, żeby tworzyć klimat społeczny, w którym będziemy ostrożniejsi w wypowiadanych słowach, które atakowałyby kogoś za to, że ma inne poglądy" - ocenił. Jak dodał, chodzi m.in. o ataki rasistowskie, wymierzone w pochodzenie, preferencje seksualne czy odmienności kulturowe.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Ignas
   02.01.2013 15:00
   Jak można mówić o walce PO z nienawiścią gdy ci bandyci i szmaty od 2005 roku zieją jadem bandyckiej zarazy i to Tusk, Komorowski, Kopacz, Waltz, Sikorski, Bartoszewski, Wałęsa, Palikot, Kutz i reszta gnid i sukinsynów a esbecki ścierwo Boni kiedyś zabijał podziemie teraz zabija patriotów on tylko do takiej roboty się nadaje. To żyd i do tego bolszewik.
  • abcd
   02.01.2013 16:28
   To ja podpowiem Panu Ministrowi: należy powołać w tym celu Ministerstwo Miłości i osobny departament w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
  • Stanisław_Miłosz
   02.01.2013 16:50

   A czy będzie przejawem mowy nienawiści konstatacja nadreprezentacji dziś już chyba trzeciego pokolenia utrwalaczy władzy ludowej (z nadreprezentacją słusznego etnicznego pochodzenia w tej nareprezentacji) w centrach władzy finansowej, medialnej, prawnej, bezpieczeństwa i wszędzie tam, gdzie raczej pracuje się nie "ręcami", a głową i wskazującym palcem?

   Pytam, bo chciałbym się przygotować na okoliczność wizyty smutnych panów o świcie - po co mają się niecierpliwić, gdy będę szukał szczoteczki do zębów, mydełka i kalesonów na zmianę.

  • tnn
   02.01.2013 18:55
   chodzi oczywiście o to, aby pod płaszczykiem tolerancji zamknąć gęby inaczej myślącym, czuję, że komuna wraca
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół