• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Minister zdrowia: będą zmiany

  PAP

  dodane 02.12.2012 11:07

  Decentralizacja NFZ, odrębna instytucja wyceniająca świadczenia, wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń i premiowanie kompleksowej opieki pacjentów w szpitalach - takie zmiany zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

  Arłukowicz podkreślił, że rozwiązania, które proponuje, mają na celu stopniową reformę systemu ochrony zdrowia. "Zmian nie można dokonywać rewolucyjnie, ale ewolucyjnie" - dodał.

  Minister zdrowia podkreśla, że NFZ zostanie zdecentralizowany, zlikwidowana będzie jego centrala. Funkcjonować ma odrębna instytucja dokonująca wyceny świadczeń. "Nie może być tak, że NFZ ustala ceny świadczeń i jednocześnie je kontraktuje oraz kontroluje ich wykonywanie" - powiedział Arłukowicz.

  Dodał, że reforma NFZ ma celu zwiększenie wpływu regionów na kształtowanie lokalnej polityki zdrowotnej i wydawanie pieniędzy na świadczenia zdrowotne. Arłukowicz poinformował, że projekt ustawy ws. reformy NFZ zostanie zaprezentowany w nowym roku.

  Minister poinformował, że zmieniane są także zasady kontraktowania. "Premiujemy tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentom kompleksową opieką, odpowiednią diagnostykę i leczenie. Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń" - podkreślił.

  "Przeprowadzamy także zmiany w instytutach medycznych. Muszą być one sprawniej zarządzane, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony" - podkreślił Arłukowicz. "Szpitale muszą dokonywać całorocznego planowania świadczeń, nie może być tak, że pod koniec roku ograniczane są przyjęcia pacjentów" - dodał.

  Dodał, że kolejnym krokiem ma być wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych; w resorcie trwają prace nad tym rozwiązaniem. "Ważne jest, by powstał system, który sprawi, że zmiany w funkcjonowaniu NFZ i dodatkowe ubezpieczenia doprowadzą do wzrostu jakości leczenia" - powiedział.

  Minister podkreślił, że do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia przyczyni się także jej informatyzacja. Arłukowicz przypomniał, że już za miesiąc ruszy elektroniczny systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, który umożliwi weryfikację uprawnień pacjentów nad podstawie numeru PESEL. W ocenie ministra ma to ułatwić rejestrację w placówkach medycznych zarówno pacjentom, jak i pracę lekarzom.

  Arłukowicz przypomniał, że od 2014 r. mają zostać wprowadzone karty ubezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów i lekarzy. "Na karatach zawarte będą wszystkie informacje dotyczące historii choroby, wykonywanych zabiegów" - powiedział.

  Jego zdaniem problem kolejek do lekarzy rozwiąże zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. "Potrzebne są zamiany w kształceniu młodych lekarzy, przygotowujemy rozwiązanie, które uproszczą dostęp do specjalizacji, a ty samym zwiększymy liczę specjalistów" - dodał. Minister chce również zwiększyć rolę lekarzy rodzinnych w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • kochana
   02.12.2012 12:23
   Dodatkowe ubezpieczenia praktycznie są dla młodych i zdrowych.Zanim wykupi się dodatkowe
   ubezpieczenie przebadają nas dokładnie od stóp
   do czubka głowy.Jeśli znajdą jakoś chorobę
   to odpadniemy na starcie lub ubezpieczenie będzie nie pełne.
  • MacBlacker
   04.12.2012 16:23
   Biedny...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół