• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Clinton: budowa osiedli izraelskich to krok wstecz

  PAP

  dodane 01.12.2012 10:26

  Sekretarz stanu USA skrytykowała zapowiedź Izraela budowy 3 tys. mieszkań dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie

  "Niech mi będzie wolno powtórzyć, że ta administracja - podobnie jak poprzednie - mówiły Izraelowi bardzo wyraźnie, że tego rodzaju działalność jest krokiem wstecz na drodze do wynegocjowanego pokoju między Izraelem i Palestyńczykami" - powiedziała Clinton.

  Sekretarz stanu złożyła to oświadczenie w obecności izraelskich ministrów obrony i spraw zagranicznych Ehuda Baraka i Avigdora Liebermana.

  Clinton zaapelowała ponownie o "pokój między Izraelem i wszystkimi Palestyńczykami pod przewodnictwem ich prawowitej władzy, Autonomii Palestyńskiej".

  Zdaniem sekretarz stanu "nawet jeśli nie uda się osiągnąć wszechstronnego porozumienia regulującego wszystkie niezwykle skomplikowane zagadnienia, to w interesie Izraela leży podejmowanie prób".

   

  "Jestem wyjątkowo zaniepokojony informacjami mówiącymi o planach izraelskiego rządu dotyczących zatwierdzenia budowy 3 tysięcy nowych mieszkań" na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie - podkreślił w komunikacie brytyjski minister spraw zagranicznych.

  "Wielka Brytania radzi izraelskiemu rządowi, aby odwołał tę decyzję" - wezwał Hague, przypominając, że "osadnictwo żydowskie jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego".

  "Jeśli plany te zostaną zrealizowane, wpłyną na sytuację w regionie w stopniu, który sprawi, że jeszcze trudniej będzie o rozwiązanie (konfliktu izraelsko-palestyńskiego - PAP) w postaci utworzenia dwóch państw z Jerozolimą jako podzielonym miastem-stolicą" - podkreślił.

  Według ministra plany te mogłyby "naruszyć reputację Izraela i zrodzić wątpliwości co do zapowiadanej woli osiągnięcia pokoju z Palestyńczykami".

  Wielka Brytania była jednym z państw, które wstrzymały się w czwartek od głosu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas głosowania w sprawie podniesienia statusu Autonomii Palestyńskiej do statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ.

   

  Palestyński prezydent Mahmud Abbas wezwał w piątek Izrael do wznowienia rozmów pokojowych. Wysunął jeden warunek: Izrael ma zaprzestać kolonizacji palestyńskich terenów okupowanych, tj. budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

  O podjęcie na nowo rokowań izraelsko-palestyńskich wystąpili prezydent Francji Francois Hollande i wielu innych europejskich przywódców oraz Stolica Apostolska a także m.in. Chiny, Egipt, Jordania.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół