• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • W Tczewie ekshumowano niemieckich żołnierzy

  PAP

  dodane 03.11.2012 17:23

  Szczątki 517 osób, głownie żołnierzy niemieckich z czasów I i II wojny światowej, ekshumowano z leżącego w centrum Tczewa parku, gdzie niegdyś istniał cmentarz ewangelicki. Prace, przeprowadzane na zlecenie Fundacji "Pamięć", zakończyły się w sobotę.

  Jak poinformował w sobotę PAP Jerzy Romel z firmy, która prowadziła prace na terenie dawnego cmentarza, znaleziono w sumie 72 pojedyncze groby, w których pochowani byli żołnierze niemieccy z czasów I wojny światowej, 328 samodzielnych grobów ze szczątkami żołnierzy niemieckich z czasów II wojny oraz kilka mogił zbiorowych kryjących szczątki 117 osób.

  Romel wyjaśnił, że w przypadku żołnierzy z obu wojen, na dawnym cmentarzu w Tczewie pochowani zostali ranni, którzy zmarli w działających w mieście lazaretach. Natomiast mogiły zbiorowe kryją zarówno żołnierzy, jak i cywilów, w tym kobiety i dzieci. Są to prawdopodobnie pochowane w pośpiechu ofiary działań wojennych prowadzonych w mieście na przełomie lutego i marca 1945 roku.

  Jak wyjaśnił Romel, szczątki znalezione w czasie prac po wydobyciu z ziemi zostały umieszczone w workach, a następnie w skrzyniach, w których zostaną przekazane Fundacji "Pamięć". Ta polsko-niemiecka organizacja ma zamiar pochować szczątki z czasów II wojny na cmentarzu w miejscowości Glinna na południe od Szczecina, a szczątki pochodzące z czasów I wojny - na cmentarzu w Bartoszach pod Ełkiem.

  Wraz ze szczątkami Fundacji przekazane zostaną też przedmioty wydobyte z mogił w tym nieśmiertelniki, fragmenty mundurów czy guziki.

  Prace na terenie leżącego w centrum Tczewa parku rozpoczęły się w pierwszych dniach października. Wstępnie zakładały one ekshumację ok. 250 żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowe. W trakcie prac znaleziono jednak dużo więcej mogił i Fundacja "Pamięć" zdecydowała się na rozszerzenie ekshumacji.

  Prace stały się też okazją do pozyskania informacji na temat innych nieznanych bądź mało znanych miejsc pochówków osób pochodzenia niemieckiego zmarłych głównie w czasie II wojny światowej.

  "Przychodziło do nas bardzo wiele osób, które opowiadały o pojedynczych czy zbiorowych mogiłach zlokalizowanych głównie na terenie Tczewa i okolic" - powiedział PAP Romel dodając, że informacje te zostaną przekazane Fundacji "Pamięć" i niewykluczone, że ta - po sprawdzeniu danych - zdecyduje o kolejnych ekshumacjach.

  Utworzona w 1996 roku Fundacja "Pamięć", we współpracy z Narodowym Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi, zajmuje się znajdującymi się na terenie Polski mogiłami niemieckich żołnierzy i cywilów. Organizacja prowadzi m.in. kilka cmentarzy, na które przenosi szczątki obywateli niemieckich, znajdowane w różnych regionach Polski.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół