Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Tymoszenko apeluje, by nie uznać wyniku wyborów

Uwięziona b. premier Ukrainy w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" zaapelowała do polityków w Europie, by pomogli jej "uratować" kraj

W  rozmowie z włoskim dziennikiem  była szefowa ukraińskiego rządu, skazana na 7 lat więzienia za popełnienie nadużyć podczas podpisywania umowy gazowej z Rosją, oświadczyła: "Nie chcę sprawiać wrażenia, że narzekam. Wybrałam drogę walki o Ukrainę wolną i demokratyczną, o sprawiedliwość, przeciwko korupcji i oligarchii, które przekształcają mój kraj w nielegalną własność kryminalnej rodziny".

Stwierdziła również, że strażnicy więzienni, którzy jej pilnują przyjmują rozkazy od prezydenta Wiktora Janukowycza. "Przemoc, jakiej doświadczam codziennie na rozkaz Janukowycza, nie zmieni moich przekonań, nie zdławi mojego ducha, ani mojego ciała" - oświadczyła Tymoszenko.

Podkreśliła, że jej decyzja o rozpoczęciu strajku głodowego na znak protestu przeciwko, jak twierdzi, sfałszowaniu niedawnych wyborów parlamentarnych, to krok "skrajny, ale konieczny".

"Zostałam pozbawiona wszystkich innych sposobów zaprotestowania lub też wyrażenia mej opinii. Jeśli władze spróbowałyby karmić mnie pod przymusem, dokonałyby naruszenia Konwencji Europejskiej i dopuściłyby się kolejnego aktu przemocy, jaka dołączona zostałaby do długiej listy tortur, przy pomocy których próbowały mnie złamać" - stwierdziła była premier.

Zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej, aby nie uznawała wyniku niedawnych wyborów parlamentarnych i "nie legitymizowała reżimu". "Proszę o zjednoczenie sił, by walczyć z dyktaturą i powstrzymać upadek demokracji, wolności i praw człowieka w moim kraju" - oznajmiła Julia Tymoszenko.

"Może nadszedł czas, aby w zglobalizowanym świecie międzynarodowe instytucje wypracowały strategie prowadzenia dochodzenia na temat systemów korupcji i dyktatury" - dodała była ukraińska premier.

"Transformacja Ukrainy w reżim totalitarny wydaje się procesem nieodwracalnym, ale możemy jeszcze odzyskać naszą wolność"- powiedziała Tymoszenko największej włoskiej gazecie.

 

« 1 »

Zobacz także

Reklama

  • Charkov
    01.11.2012 18:26
    jasne, przegrala wiec wybory nie wazne. Skonczona idiotka
    doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy