Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Ojciec Święty rozważa możliwości i sposoby...

Ojciec Święty rozważa możliwości i sposoby „uzdrowienia pamięci” w relacjach z luteranami. Ujawnił to ks. prof. Stephan Horn, który uczestniczył w spotkaniu byłych studentów prof. Ratzingera w Castel Gandolfo.

Niemiecki salwatorianin ocenił tegoroczne spotkanie jako jedno z najlepszych do tej pory. Wpłynął na to m.in. temat dialogu katolicko-luterańskiego, bliski teologom języka niemieckiego. Co prawda relacje obu wyznań nie zanotowały ostatnio jakichś znaczących wydarzeń, jednak zdaniem ks. Horna daje się odczuć coraz większe wzajemne zbliżenie. Podtrzymywanie dialogu na tym poziomie jest zdaniem Benedykta XVI bardzo ważne dla ekumenizmu. W czasie spotkania w Castel Gandolfo nie zabrakło też konkretnych propozycji związanych z 500-leciem Reformacji. Rocznica przypadnie w 2017 r.

Została rozważona idea obopólnego aktu mea culpa – powiedział Radiu Watykańskiemu niemiecki teolog. – Ojciec Święty zawsze uważał za niezbędne oczyszczenie pamięci. Ten temat rozwijał on od dłuższego czasu. Oczywiście faktów historycznych nie da się wymazać, ale różnica polega na sposobie widzenia rzeczy, bowiem usunięcie jadu tych konfliktów jest prawdziwym uzdrowieniem. To bardzo pomaga większemu zbliżeniu w przyszłości. Być może jednak nie chodzi o zorganizowanie jakiegoś jednego wielkiego wydarzenia, ale dokonanie tego w codziennym życiu chrześcijan mogłoby tu być wielce pomocne”.

Zapytany o atmosferę panującą podczas seminarium prof. Ratzingera, ks. Horn stwierdził, że Benedykt XVI czuje się wśród swoich byłych studentów dobrze i swobodnie z nimi pracuje. Nie unika przy tym trudnych kwestii, jak choćby sprawa Vatileaks, którą podejmował ze spokojem.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • Savonarola
  03.09.2012 22:17
  Ojcem Swietym jest BOG,Stworca nieba i ziemi,a papiez jest jedynie liderem jednego z najwiekszych Kosciolow chrzescijanskich. Do KOGO modli sie Jezus w XVII rozdziale Ewangelii sw.Jana i KOGO w 11 wersecie nazywa Ojcem Swietym? No...papiezy jeszcze wtedy nie bylo. [wiem,wiem nie nadaje sie do publikacji]
  doceń 0
 • Savonarola
  06.09.2012 22:44
  Pod wplywem osmieszajacej Kosciol rzymski krytyki Lutra,zaprzestano handlowania odpustami,ktore powaga samego papieza gwarantowaly skrocenie meki czysccowej w stopniu proporcjonalnym do uiszczonej oplaty.Zebrano od naiwnych tyle pieniedzy,ze starczylo na budowe bazyliki sw.Piotra w Watykanie,a jednym z najbardziej zasluzonych handlarzy byl dominikanin Tetzel.
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy