• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Syria: powstańcy atakują bazy lotnicze

  PAP

  dodane 01.09.2012 18:35

  Powstańcy syryjscy odnoszą sukcesy w skoordynowanych atakach na bazy rządowego lotnictwa, które odgrywa strategiczną rolę w tłumieniu powstania. Również samo miasto Bukamal znalazło się przynajmniej częściowo pod ich kontrolą.

  Zaostrzający się coraz bardziej konflikt wewnętrzny w Syrii w ciągu sierpnia kosztował - według ONZ - około 5 000 ofiar śmiertelnych, z czego 1 600 w ostatnim tygodniu. Siły antyrządowe zdobyły w bazie lotniczej pewną liczbę rakiet ziemia-powietrze i wzięły do niewoli 16 żołnierzy wojsk rządowych. W sobotę przypuściły atak na pobliskie lotnisko wojskowe w Madane.

  Również w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii, powstańcy częściowo opanowali w sobotę po zaciętym boju lotnisko Abu-el-Zuhur, jedną z najważniejszych baz lotniczych w tej prowincji.Zaatakowali tam także pozycje rządowe w miejscowości Harem. Tymczasem w Aleppo, drugim co do wielkości mieście Syrii, które od przeszło miesiąca jest placem boju między powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, rządowe lotnictwo bombardowało w ciągu piątku i soboty dzielnice kontrolowane przez przeciwników reżimu.

  W Aleppo i w całej prowincji Idlib - podaje oficjalna agencja Sana - wojska rządowe „zniszczyły wiele pozycji terrorystów, a licznych wzięły do niewoli". Agencja zakomunikowała o uwolnieniu przez rząd 225 osób aresztowanych w Damaszku i okolicach, które  „czestniczyły w ostatnich wydarzeniach, ale których ręce nie były skalane krwią". Wojsko nadal nie jest w stanie kontrolować sytuacji w całej stolicy Syrii i na niektórych jej przedmieściach. Czołgi ostrzeliwały w sobotę stołeczne dzielnice Tadamun i Hajar Asuad, podczas gdy śmigłowce bojowe - dzielnicę Asali - informują z Damaszku elektroniczne media opozycyjne.

  Eksplozje bomb i wielkokalibrowych pocisków artyleryjskich dochodziły też od strony podstołecznej miejscowości Duma, jednego z bastionów opozycji. W ciągu soboty, według źródeł opozycyjnych, zginęło w Syrii 37 osób, w tym 12 żołnierzy wojsk rządowych. Piątek, dzień modłów w meczetach, był jak zwykle od początku powstania dniem tradycyjnych już demonstracji antyreżimowych.m Od kul żołnierzy i milicji szabiha zginęło 125 ich uczestników.

  Ponawiane wciąż apele o ustąpienie syryjskiego dyktatora, prezydenta Asada, popieranego zdecydowanie przez Moskwę, Pekin i Teheran, pozostają bez echa, podczas gdy Zachód koncentruje się na organizowaniu pomocy humanitarnej dla Syryjczyków.

  Dania zapowiedziała wyasygnowanie dodatkowych 2 milionów euro na pomoc dla uchodźców syryjskich, zwiększając ją tym samym do 10 milionów euro. Jordania zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o wyasygnowanie na pomoc dla 240 000 syryjskich uchodźców, którzy znaleźli się w tym kraju oraz w Turcji, Iraku i Libanie, 700 milionów dolarów. W samej Syrii opuściło swe domy 1,2 miliona osób.

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że  „jest naiwnością" ze strony krajów arabskich i zachodnich oczekiwać, że prezydent Baszar el-Asad pierwszy nakaże przerwanie ognia i wycofa swe oddziały z wielkich miast, a dopiero później opozycja pójdzie za jego przykładem. Jego zdaniem, oznaczałoby to „kapitulację" rządu partii Baas.

  W sobotę objął w Nowym Jorku swe funkcje nowy wysłannik ONZ do Syrii, były algierski minister spraw zagranicznych i szef misji pokojowych w wielu krajach Lakhdar Brahami.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół