Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bruk pod Muzeum II Wojny

W sobotę w Gdańsku wmurowania kamień węgielny pod budowę powstającego w tym mieście Muzeum II Wojny Światowej. Placówka ma zostać otwarta w 2015 roku.

Uroczystość polegała na umieszczeniu w specjalnym ceglanym cokole zbudowanym na terenie, na którym budowana jest placówka, tuby zawierającej akt wmurowania.  Wraz z tubą do niszy złożono także znaleziony w czasie badań archeologicznych kamień brukowy będący niegdyś częścią ulicy biegnącej przez teren, na którym powstaje placówka. Kawałek historycznego bruku spełnił rolę kamienia węgielnego.

Premier Donald Tusk zabierając głos po wmurowaniu kamienia przypomniał, że muzeum powstaje blisko miejsca, gdzie rozpoczęła się „dziejowa hekatomba II wojny”. W jego ocenie, wszyscy w jakimś sensie jesteśmy dziećmi tej wojny, a w każdej z naszych rodzin jest pamięć o tych, którzy zapłacili podczas niej cenę najwyższą."

Zaznaczył, że muzeum ma być takim „krzyczącym znakiem", świadectwem „nie tylko poprzez treść, emocje, ale także poprzez formę", jaką nadali mu architekci. „Ta bryła wychodząca z ziemi tak odważnie, w sposób tak wyrazisty powinna być najlepszym sposobem (...) na przekazanie naszych myśli, naszych uczuć, naszego punktu widzenia" - zaakcentował Tusk.  

Premier zapowiedział równocześnie jeszcze we wrześniu prezentację koncepcji przebudowy armii i budowy „realnego systemu bezpieczeństwa w oparciu o NATO i współpracę z najbliższymi sąsiadami".

Prezydent Adamowicz zaznaczył z kolei, że budowa muzeum to rodzaj wypełnienia moralnego zobowiązania dzisiejszych pokoleń Polaków wobec ich ojców i dziadów. Zdaniem Adamowicza placówka będzie rodzajem „pałeczki pamięci” przekazanej kolejnym pokoleniom.

Muzeum II Wojny Światowej powstanie przy ulicy Wałowej, blisko historycznego centrum miasta, na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Od początku sierpnia firma Soletanche Polska, która wygrała przetarg, prowadzi na tym terenie prace przy tzw. suchym wykopie – zanurzonej w ziemi „betonowej wanny", w której znajdzie się podziemna część muzeum, w tym wystawa główna.

Budowa suchego wykopu ma potrwać do końca lutego 2013 r. W drugim etapie budowy ma powstać część naziemna muzeum, czyli wieża o kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości około 40 m. W tej części placówki, na sześciu poziomach, umieszczone zostaną m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Pierwotnie otwarcie Muzeum planowano na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jednak już od kilku miesięcy wiadomo było, że tego terminu nie uda się dotrzymać.  

Budowa Muzeum II Wojny Światowej ma kosztować w sumie 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd w ramach wieloletniego programu „Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 7 tys. mkw. powierzchni i – będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. „Dla porównania wystawa w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie mieści się na około 4 tysięcach metrów kwadratowych” – powiedział Machcewicz.

Gdańska ekspozycja ma w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Jak poinformowali PAP w sobotę pracownicy muzeum, już w tej chwili zbiory gdańskiej placówki składają się z około 15 tysięcy eksponatów. Najciekawsze z nich – w tym na przykład maszynę szyfrującą Enigma czy maleńkie figurki wykonane przez Polaków przebywających w obozach jenieckich z plastikowych elementów szczotek do zębów - zaprezentowano w czasie sobotniej uroczystości.

Goście mogli też obejrzeć na miejscu czołg Sherman M4 Firefly VC - wersji używanej przez dywizję gen. Maczka, który Muzeum otrzymało w darze od belgijskiego Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości. Z możliwości obejrzenia czołgu skrupulatnie skorzystał premier Tusk, który – oglądając pojazd - przez kilka minut wypytywał ekspertów o szczegóły dotyczące historii i budowy maszyny.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama