Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niemcy zaatakowali o świcie

Są wydarzenia w dziejach narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień - mówił na Westerplatte abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Metropolita gdański dziękował też Bogu "za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, oddając swoje życie na siew wolności i pokoju". Uroczystości państwowe rozpoczęły się od przypomnienia okoliczności wybuchu II wojny światowej i obrony Westerplatte, zaprezentowanego przez grupy rekonstrukcji historycznej.

"Przychodzimy na Westerplatte w godzinie tamtego świtu sprzed 73 laty - na czuwanie, wspomnienie, modlitwę" - mówił abp Głódź. Jak dodał, "nie sposób zapomnieć tamtej godziny, nie sposób się od niej odwrócić, patrzeć na nią w sposób zimny, wyzbyty emocji".

"Są takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień" - tłumaczył metropolita gdański. - Nasza obecność tutaj jest kolejnym odwołaniem się do sumień i musi się z tym zmierzyć każde pokolenie - zaznaczył.

Atak sił hitlerowskich na Westerplatte nie zaczął się o "świcie jutrzenki", ale o świcie, który rozpoczął misterium zła - mówił dalej abp Głódź. - Pragniemy dziś podziękować Bogu za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, braterstwa, miłości, żołnierskiego etosu, oddając swoje życie na siew wolności, pokoju - na tylu frontach, w łagrach - podkreślił hierarcha.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przypomniał, że każdy Polak staje na Westerplatte z poczuciem wielkiego ciężaru historii. - Tutaj zaczęła się najstraszniejsza z wojen dla naszego narodu, która przyniosła milionom Polaków śmierć, cierpienie, poniżenie. Po 1 września 1939 nic nie było już takie, jak wcześniej, świat nie wrócił na swoje miejsce. Ale także tutaj nasi żołnierze bez wahania bohatersko podjęli walkę za sprawę dla siebie najważniejszą - za niepodległą Polskę - podkreślił.

W uroczystości tradycyjnie uczestniczyły kompanie honorowe wojsk, kombatanci i weterani II wojny światowej oraz związki ich zrzeszające wraz z pocztami sztandarowymi, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Odczytany został apel pamięci poległych, złożono wieńce u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

W południe metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawi uroczystą Mszę św. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama