• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Nie argumentem wiara stoi

  Ireneusz Krosny

  |

  GN 35/2012

  dodane 03.09.2012 00:15

  A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. 1 Kor 2,4

  Dziś wiele mówi się o ewangelizacji. A według św. Pawła, prawdziwa ewangelizacja jest po prostu „ukazywaniem ducha i mocy”. I dopiero wiara zrodzona na takiej podstawie opiera się na mocy Bożej, a nie na mądrości ludzkiej. To bardzo ważne dla każdego z nas. Nie stajemy się ewangelizatorami w swoim środowisku dzięki elokwencji czy zdobytej wiedzy, ale dzięki posiadaniu w sobie Ducha Świętego i korzystaniu z Jego mocy. Argumentacja rozumowa zawsze może zostać podważona, podkopana przez inną osobę, wykształconą i elokwentną. Wiara zbudowana na ludzkiej argumentacji zawsze będzie niepewna. Jeżeli zaś wiara oprze się na mocy Bożej, żadna argumentacja nie jest w stanie jej zagrozić. A i ludzie dziś również nie tyle szukają profesorów, co świadków, nie teoretyków wiary, ale wierzących, i nie „teologów Ducha Świętego”, ale tych, którzy mają z Nim żywy kontakt. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gut
   03.09.2012 20:55

   Zgadzam się z myślą Autora. :) Jednak pozowlę sobie dodać, że inwestycja w intelekt, jeśli chodzi o wiarę jest bardzo ważna. Ponieważ sam św. Paweł był osobą świetnie wykształconą i najlepiej z apostołów to on "dał" główne podawaliny do chrześcijaństwa w sensie doktrynalnym. To przecież św. Paweł w swoim liście paradoksalnie inteligentną, mądrą mową zbija myśli koryckich kłamców intelektualnych. Widać św. Paweł to chrześcijański odpowiednik Arystotelesa. Sam z resztą św. Paweł zaleca aby inwestować w myślenie i czytać. Natomiast uwagi św. Paweł z 1 Kor 2,4 wynikają z kwesti takich, że znalazł się w Koryncie który był pełen sofistów, intelektualnych manipulatorów, oszustów lecącym na prądy umysłowe. A czy dziś nie takich "intelektualistów" wyśmiewających czy podważających wiarę chrześcijańską czy propagujących antyludzkie wartości na współczesnym areopagu czyli w mediach wszelskiego rodzaju. Obecny papiez pisze, ze dziś żyjemy w erze współczesnych sofistów.To dlatego św. Paweł mówi, że nie mądrością ludzką zdobywa ponieważ w tym kontekscie z takimi ludźmi nie da się rozmawiać więc zmysł wiary jest tym który daje wspracie i oświecia rozum kiedy po ludzku wszystko jest stracone. To dlatego w encyklice Fides et ratio Jana Pawła II papież najpierw dła w tytule Fides czyli wiarę a potem rozum. Św. Paweł dawał rozumowe odpowiedzi ale oświecone wiarą. Najlepszym dowodem tego jest sam Pan Autor. Ponieważ jest Pan znaną z świata mediów postacią, inteligentą :), mądrą :) ale postacią która jest jednak osobą wierzącą. To dlatego Benedykt XVI zarządził Rok Wiary dziś trzeba nam "światłych świadków." Pozdrawiam. :)

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół