Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy naprawdę chcemy Polski bez Ewangelii?

Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, lekcję religii ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej – pytał bp Piotr Libera 1 lipca w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. W niedzielę 15 lipca przewodniczył w Eucharystii z okazji 15-lecia istnienia parafii.

W homilii bp Libera podkreślał, że człowiek wiary może mieć zawsze pewność, iż każdy, kto potrafi powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie!”, zazna Bożego miłosierdzia. Prosił, by gostynianie byli jego świadkami miłosierdzia i wierzyli, że choć tylu z niego kpi, „potęga wiary w Boże miłosierdzie jest wciąż szansą człowieka, szansą naszej Ojczyzny”.

„Czy naprawdę chcemy Polski bez Dekalogu, Ewangelii, katedr i kościołów? Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, historię redukuje do historii Europy, lekcję religii na nowo ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? Czy chcemy żyć w kraju, w którym szlachetną wiarę w Boże Miłosierdzie i Opatrzność zastępuje wiara w czary i wróżby, w magów i astrologów?” – pytał obecnych w świątyni parafialnej.

I dodawał, że jeśli ktoś nie chce żyć w takim kraju, musi w domu, pracy, szkole, we wspólnotach liturgicznych, w kołach różańcowych, w grupach pielgrzymich, w Caritas parafialnej „promieniować szlachetną i mądrą wiarą w Boże miłosierdzie i opatrzność”, promieniować modlitwą, ale również kulturą i rozrywką, cenić wzór bł. Jana Pawła II – „Papieża Miłosierdzia”, którego relikwie znajdują się w jubileuszowej parafii.

Ordynariusz płocki prosił także, by wierni parafii Miłosierdzia Bożego myśleli o obecności Boga w swoim życiu i o „swojej parafii w globalnej wiosce”. Zwracał się do nich z apelem, by chcieli wstępować przed szkołą czy przed pracą do swojej świątyni na chwilę adoracji i chwilę „skrzyżowania wzroku z Miłosiernym Panem”. Bo taki styl życia będzie życiem chrześcijańskim i ewangelicznym.

Hierarcha przekonywał, że wiara w boskie miłosierdzie „przenikała i kształtowała całą historię Gostynina”. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej trzech młodych księży gostynińskich ofiarowało swe życie w zamian za uwolnienie aresztowanego przed świętem narodowym 11 listopada 1939 r. sędziwego proboszcza księdza dziekana Apolinarego Kaczyńskiego. Zostali rozstrzelani 1 grudnia 1939 r. wraz z 22 innymi mieszkańcami Gostynina. Natomiast 26 grudnia 1941 r. w obozie w Inowrocławiu swoje życie oddał ks. Kaczyński.

Jubileusz parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie zainicjował proboszcz parafii ks. Sławomir Wiśniewski. Wzięli w nim udział m.in. księża wikariusze, współpracownicy świeccy, dziekan dekanatu gostynińskiego ks. kan. Ryszard Kruszewski, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz parafianie.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie została erygowana 21 lipca 1997 r., przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Jej pierwszym proboszczem był ks. kan. Jerzy Ławicki. Od 2009 r. funkcję proboszcza pełni ks. Sławomir Wiśniewski. Obecnie planowana jest rozbudowa istniejącej świątyni oraz nadanie jej tytułu bł. Jana Pawła II.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy