Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Ukraińcy odkrywają Vaticanum II

Przez komunizm latami dokumenty soborowe nie mogły dotrzeć na Ukrainę.

Katolicy na Ukrainie zapoznają się z Soborem Watykańskim II. Z okazji jego 50-lecia na Katolickim Uniwersytecie we Lwowie odbywa się trzydniowa konferencja poświęcona soborowemu nauczaniu.

Jak przypomniał rektor uniwersytetu ks. Borys Gudziak, ze względu na żelazną kurtynę na Ukrainę przez długie lata nie mogły się przedostać ani dokumenty Soboru, ani jego duch. Dlatego głównym zadaniem konferencji jest lepsze poznanie tego wydarzenia – zaznaczył ks. Gudziak, otwierając obrady.

Uczestniczą w nich nuncjusz apostolski abp Thomas Gullickson, greckokatolicki kardynał Lubomyr Huzar oraz abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego. Ten ostatni mówił między innymi o intencjach Soboru, który chciał doprowadzić do odnowy Kościoła. Metropolita lwowski zaznaczył jednak, że ojcowie soborowi nie zmienili katolickiego nauczania, a jedynie je rozwinęli.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • Fidel&Slator
  01.06.2012 19:17
  Cieszcie się, że Duch Soboru nie przeniknął do Ukrainy!
  doceń 1
 • vanitas
  01.06.2012 20:41
  "Ten ostatni mówił między innymi o intencjach Soboru, który chciał doprowadzić do odnowy Kościoła. Metropolita lwowski zaznaczył jednak, że ojcowie soborowi nie zmienili katolickiego nauczania, a jedynie je rozwinęli." Ojcowie Soboru nie chcieli. Ale ci którzy rzekomo "wdrażali nauczanie Soboru" już tak...
  doceń 1
 • LEFEBVRYSTA
  01.06.2012 21:36
  Ale parodia! Cóz by to ,"duch soboru" wywyższa się nad DUCHA ŚWIĘTEGO!?....Hm!Ale chyba tylko u NOMowców!Brońcie sie czym tylko mozecie przed tą zaraza soborowom,bo antidotum działa dopiero po 50-ciu latach!!!
  doceń 0
 • Ajja
  01.06.2012 23:09
  I dobrze, że "duch Soboru" na Ukrainę nie dotarł. Tzw. "ducha Soboru" należy jak najszybciej egzorcyzmować, bo pod jego szyldem wprowadza się do Kościoła rzeczy niejednokrotnie sprzeczne z treściami soborowych dokumentów i z nauką katolicką.
  doceń 1

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy