• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Obama przesłał list Komorowskiemu

  PAP

  dodane 01.06.2012 09:20

  Prezydent Obama napisał w liście do prezydenta Komorowskiego, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci".

  Obama zaznaczył w liście, że polskich obozów śmierci po prostu nie było, a obozy w Auschwitz, Bełżcu, Treblince i gdzie indziej w okupowanej Polsce były zbudowane i obsługiwane przez reżim nazistowski.

  Sokołowski powiedział PAP, że amerykański prezydent podziękował za środowy list polskiego prezydenta. Komorowski napisał do Obamy w związku z użyciem przez niego sformułowania "polski obóz śmierci" podczas uroczystości przyznania pośmiertnie amerykańskiego Medalu Wolności Janowi Karskiemu.

  Obama podkreślił, że był dumny z możliwości odznaczenia Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim cywilnym odznaczeniem - poinformował minister. Napisał też, że jego decyzja była nie tylko wyrazem najwyższego uznania dla Jana Karskiego, ale też dla nadzwyczajnego poświęcenia Polaków podczas okupacji nazistowskiej w czasie II wojny światowej.

  Amerykański prezydent podkreślił, że odnosząc się do "polskich obozów śmierci", zamiast do nazistowskich obozów śmierci w okupowanej przez Niemców Polsce, nieumyślnie użył sformułowania, które wywoływało ból wielu Polaków przez lata i z którym Polska słusznie walczyła, chcąc wyeliminować je z publicznej dyskusji na świecie - poinformował Sokołowski.

  Prezydent Obama napisał, że ubolewa z powodu tego błędu i zgadza się, że "ten moment stanowi okazję do zapewnienia, by to i przyszłe pokolenia znały prawdę".

  W liście Obama zaznaczył, że Polacy bardzo cierpieli w czasie II wojny światowej podczas brutalnej okupacji nazistowskiej. Przypomniał, że naziści wymordowali sześć milionów polskich obywateli, w tym 3 mln polskich Żydów podczas Holokaustu. Napisał, że naziści chcieli dokonać eksterminacji polskiego narodu, polskiej kultury i eksterminacji europejskich Żydów.

  Amerykański prezydent w liście do Komorowskiego uznał męstwo Polaków w podziemnym oporze za przejaw wielkiego heroizmu i odwagi w dziejach świata.

  Ponadto po prostu nie było polskich obozów śmierci - napisał Obama.

  Jak zaznaczył Obama, wielu Polaków ryzykowało życie i oddawało je, by ocalić Żydów z Holokaustu. Obama podkreślił, że dlatego oddał hołd polskim ofiarom Holokaustu w czasie swojej wizyty w amerykańskim Muzeum Holokaustu w kwietniu. Dodał, że w czasie ubiegłorocznej wizyty w Polsce miał zaszczyt oddać hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Bohaterów Getta.

  Amerykański prezydent podkreślił w liście więzy przyjaźni łączące Polskę i USA. Jak napisał, wraz z Bronisławem Komorowskim pracował nad wzmocnieniem naszych relacji, a polsko-amerykański sojusz jest najmocniejszy w historii.

  Obama zaznaczył - poinformował Sokołowski - że Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Wyraził przekonanie, że współpraca obu krajów wzmocni jeszcze w przyszłości niezrywalne więzy przyjaźni i solidarności.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Witek
   01.06.2012 09:45
   W takim razie najwyższy czas znieść wizy dla obywateli najjaśniejszej Rzeczpospolitej.
  • etoile
   01.06.2012 11:23
   Z obecnym rządem na czele Polska służy Ameryce i innym krajom do własnych celów. Więc po co jakiś szacunek? Jasne, Obama "przejęzyczył się", piękna bajeczka.
  • maja
   01.06.2012 11:46
   Dzieki Bogu bo w innym przypadku media dalej drazylyby temat.Tak jak przwidywalam Obama przeprosil, po prostu nie bylo innej opcji w obliczu ewidentnego bledu w mysleniu. To nie bylo przejezyczenie, tak sie dzieje jak ludzie lykaja papke medialna bez jakiejkolwiek refleksji, bo nie ulega watpliwosci ze Obama nie zrobil tego swiadomie i celowo, a wersje o polskich obozach wiele razy propagowaly amerykanskie media.
  • cloud
   01.06.2012 18:16
   Cała ta sytuacja, to nie jest jedna wpadka. To są lata zaniedbań kolejnych polskich rządów. Agencja Associated Press dopiero 1,5 miesiąca temu w swoim stylebooku zamieściła zakaz używania zwrotu "polskie obozy smierci". Po 70 latach od wojny! Niemcy potrafią z Hitlera zrobić nawet dobrotliwego wujaszka (film "upadek") a my nie potrafimy nawet zadbać o prawdę. Obama powinien osobiście, USTNIE przeprosić za to "przejęzyczenie". Na publi.pl znajdzieice wiele informacji o wpadce Obamy.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół