• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Komisja Edukacji Narodowej – reaktywacja

  Piotr Legutko

  |

  GN 18/2012

  dodane 02.05.2012 00:15

  Jak w czasach Kołłątaja, tak i teraz obywatele upominają się o jedno z podstawowych praw – do dobrej edukacji. I liczą na poważne traktowanie.

  Każdy, kto nie przespał w szkole lekcji historii, wie, czym była Komisja Edukacji Narodowej. Właśnie do tej tradycji odwołują się animatorzy ruchu obywatelskiego na rzecz ratowania polskiej szkoły. Głodówka w sprawie przewrócenia rangi historii w liceum, kojarzona z romantycznym zrywem, rodzi teraz zachowania pozytywistyczne. – Edukacja to zbyt ważna sprawa, by zostawiać ją politykom – mówił Grzegorz Surdy, rzecznik głodujących w Krakowie, o idei powołania Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. Nawiązał nie tylko do wielkiego dzieła sprzed ponad 200 lat, ale całkiem świeżych prób powstrzymania rządzących Polską przed eksperymentami na uczniach i studentach. Dziś niewielu z nas pamięta, że pierwsza próba stworzenia pozapolitycznego ciała czuwającego nad polską edukacją miała miejsce 12 lat temu.

  Zaczęło się w Tarnowie

  Deklaracja Obywatelska „Edukacja dla Rozwoju” została publicznie zaprezentowana 14 października 2000 r. w Tarnowie. Grupa, która ją tworzyła, z dzisiejszej perspektywy jawi się dość egzotycznie. Profesorowie, przedsiębiorcy, twórcy Społecznego Towarzystwa Oświatowego, kilku odważnych samorządowców. Liderami projektu byli: Alina Kozińska-Bałdyga szefowa Centrum Inicjatyw Oświatowych, Izabella Dzieduszycka ze Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin”, Elżbieta Hibner, ekonomistka, Krzysztof Pawłowski, rektor WSB-NLU z Nowego Sącza, prof. Łukasz Turski, prof. Antoni Kamiński, Wojciech Starzyński ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Deklarację w blasku fleszy odebrał w Tarnowie premier Jerzy Buzek. I tu w zasadzie powinna się kończyć historia pospolitego ruszenia, jakich wiele już bywało. Ale nastąpił ciąg dalszy.

  Rząd Buzka zdążył wprowadzić w życie jeden z postulatów deklaracji: powstrzymanie procesu zamykania wiejskich podstawówek. Program „Mała szkoła” był wdrażany właśnie przez organizacje pozarządowe. Alina Kozińska-Bałdyga jeździła wówczas po Polsce i zamieniała chaotyczne blokady dróg w komitety założycielskie wiejskich towarzystw oświatowych. Tylko w 2001 r. udało się w ten sposób uratować 200 szkół.

  Rządź i dziel

  Ale nowa ekipa (L. Millera) już nie patrzyła przychylnym okiem na te fanaberie. Pod rządami K. Łybackiej MEN powróciło do praktyki prowadzenia gier z lobby nauczycielskim, akademickim, wydawcami, a nawet z uczniami. Grom tym przyświecała stara rzymska zasada: dziel i rządź. Napuszczano więc związkowców na stowarzyszenia zakładające szkoły, rodziców na samorządowców, akademików na wydawców. Zamiast wspólnego dzieła naprawy Rzeczpospolitej szkolnej dostaliśmy wojnę dziesięcioletnią. MEN do dziś praktycznie nie wyszło z okopów, czego dowodem dokonane wbrew woli rodziców obniżenie wieku szkolnego czy dewastacja ogólnokształcącego liceum.

  Ale idea obywatelska nie znalazła się w 2002 r. na bruku. Jej entuzjastą i patronem stał się prof. Andrzej Zoll, wówczas rzecznik praw obywatelskich. Pod jego skrzydłami ruszyły prace nad nadaniem inicjatywie opisanej w „Edukacji dla Rozwoju” prawnych ram. Pomysłodawcom Rady Edukacji Narodowej (bo tak miała się nazywać) nie chodziło o kwestionowanie prawa konstytucyjnych organów do kreowania polityki oświatowej, ale o prawdziwą, nie fikcyjną współpracę. Chodziło o to, by MEN skończyło z praktyką ignorowania opinii całych środowisk, od lat zajmujących się edukacją w sposób profesjonalny.

  My, petenci

  W obywatelskich raportach powstających w biurze RPO czytamy, że szkoła abdykowała, jeśli chodzi o przekazywanie uczniom podstawowego kanonu wiedzy. Modne było (i wciąż jest) hasło, że szkoła ma uczyć myśleć i rozumieć. Ale jak można bez elementarnej wiedzy uczyć rozumienia przekazów medialnych czy zjawisk społecznych i kulturowych?

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół