Gniezno: Odpust św. Wojciecha

Kilka tysięcy wiernych i blisko 60 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy uczestniczyło w dniach 28 i 29 kwietnia w dorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podczas Mszy św. prymas Polski wręczył Księgi Pisma Świętego przedstawicielom młodzieży, a nuncjusz apostolski w Polsce nałożył krzyże misyjne 36 misjonarzom i misjonarkom, którzy już niebawem wyjadą na misje. Jak mówił, miejsca, do których zostaną posłani wymagają zachowania żywej wierności wobec tego, co najdroższe, wierności Ewangelii i otwierania się coraz bardziej na drugiego człowieka, na inne kultury i społeczności oraz na rzeczywistość Kościoła w różnych miejscach świata.

„Kościół w Polsce i polskie społeczeństwo są wam niezmiernie wdzięczni za waszą dyspozycyjność i otwarcie na sprawy misji. Wasze oddanie jest jak krew, która krąży po ciele ludzkości i odżywia je, oczyszcza, ubogaca i wzmacnia” – mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

Misjonarze i misjonarki, którzy otrzymali krzyże misyjne pochodzą z ponad dwudziestu polskich archidiecezji i diecezji.

Miejsca, do których zostaną posłani misjonarze i misjonarki rozsiane po na całym świecie. Będą pracować m.in. w: Argentynie, Peru, Czadzie, na Tajwanie, Jamajce, Haiti, w Kamerunie, Tanzanii, Brazylii, Ekwadorze i Papui Nowej Gwinei.

Jak co roku w ramach uroczystości świętowojciechowych w sobotnie popołudnie z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha przybyło blisko tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspólnie z nimi oraz bp. Wojciechem Polakiem przy relikwiach biskupa-męczennika modlili się także młodzi z diecezji bydgoskiej. Po raz pierwszy do grobu św. Wojciecha przyjechała także pielgrzymka miłośników BMX-ów. Kilkunastu młodych ludzi pokonało na rowerkach ponad 40 kilometrów. Ponad stu młodych pielgrzymowało pieszo z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, historycznym szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego.

W sobotę w katedrze gnieźnieńskiej osoby niepełnosprawne z archidiecezji gnieźnieńskiej przyjęły z rąk bp. Bogdana Wojtusia sakrament bierzmowania. W ramach uroczystości świętowojciechowych odbyła się także prezentacja Księgi Jubileuszowej „Progrediamur oportet in spe”, która jest darem archidiecezji gnieźnieńskiej dla prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka z okazji złotego jubileuszu jego kapłaństwa.

W tegorocznych dwudniowych uroczystościach świętowojciechowych uczestniczyło blisko 60 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Do Gniezna przyjechał m.in.: prymas senior kard. Józef Glemp, prymas Czech kard. Dominik Duka, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący KEP abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Udział w uroczystościach wzięli również: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita ryski (Łotwa) abp Zbigniew Stankiewicz, a także biskupi z Litwy - członkowie Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. wzajemnych kontaktów.

Jak co roku obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, polscy parlamentarzyści, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich, harcerze, uczniowie miejscowych szkół, młodzież, a także delegacje wszystkich gnieźnieńskich parafii oraz dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą drugie Nieszpory o św. Wojciechu sprawowane w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja Dziuby. Po nabożeństwie odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo dzieci przez Prymasa Polski.

Św. Wojciech urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Był szóstym dzieckiem książęcej pary Sławnika i Strzyżysławy. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został biskupem praskim. Bezkompromisowy, niezrozumiany i skonfliktowany z diecezjanami wyjechał do Rzymu. Tam wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. Po nakazanym przez papieża powrocie do Pragi i ponownym konflikcie z wiernymi zdecydował się na wyjazd na misje.

Wojciech gościł w Gnieźnie u księcia Bolesława Chrobrego tuż przed wyjazdem na północ, do plemienia Prusów. W drodze zatrzymał się w Gdańsku, gdzie nauczał i chrzcił. 23 kwietnia 997 roku po nieudanej próbie chrystianizacji Prusów został przez nich zamordowany.

Według tradycji Bolesław Chrobry wykupił ciało Wojciecha z rąk pogan za tyle złota, ile ważyło, a następnie złożył w Gnieźnie, w kościele zbudowanym na Wzgórzu Lecha. Dwa lata później, w 999 roku papież Sylwester II wyniósł Wojciecha na ołtarze, a w roku następnym do Gniezna pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III, który ogłosił papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie.

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był tzw. Zjazd Gnieźnieński w roku 1000, kiedy to cesarz niemiecki Otton III przybył do Gniezna, by modlić się u grobu męczennika. Kolejne wzmianki odnotowano na przełomie XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną.

Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego, zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez szereg lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku nabrały charakteru ogólnopolskiego.

« 1 2 3 »