• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Wirtualny pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

  PAP

  dodane 02.04.2012 13:50

  Ruszyła strona Jesteśmy Smoleńskim Pomnikiem; witryna jest "wirtualnym pomnikiem" poświęconym katastrofie Tu-154M. Inicjatywę popiera Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.

  Szczegóły przedstawili w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie pomysłodawcy "wirtualnego pomnika" i szef Ruchu, poseł PiS Maciej Łopiński. Witryna znajduje się pod adresem: jestesmysmolenskimpomnikiem.pl.

  Każdy internauta będzie mógł wgrać na stronę swoje zdjęcie, wspomnienie lub film związane z katastrofą. "Powstanie wielka panorama Krakowskiego Przedmieścia, na której będą ludzie pragnący oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej" - tłumaczyła Anna Ornatowska.

  Łopiński mówił o potrzebie powstania pomnika poświęconego ofiarom katastrofy na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. "Ofiary katastrofy smoleńskiej dobrze zasłużyły się ojczyźnie i zasłużyły na pomnik. Prędzej czy później ten pomnik na Krakowskim Przedmieściu powstanie. Nie umiem podać konkretnej daty. Myśleliśmy, że będziemy mogli łatwiej uzyskać zgodę władz na Pomnik Światła. Nie ustaniemy w staraniach, żeby ten pomnik powstał" - zapewnił.

  W ubiegłym roku część rodzin ofiar przedstawiła koncepcję pomnika składającego z 96 snopów światła z reflektorów umieszczonych w płycie chodnika przed Pałacem.

  W piątek ogłoszono wyniki konkursu na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 r., który ma powstać pod Smoleńskiem.

  Łopiński, podczas konferencji prasowej mówił o szczegółach obchodów zbliżającej się drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem polityków PiS. Za tydzień we wtorek o godz. 8 - jak co miesiąc - odbędzie się msza w kościele seminaryjnym, po mszy jej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki; odbędzie się Apel Poległych, zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty.

  Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, po mszy Marsz Pamięci.

  PiS chce, aby przez cały dzień przed Pałacem byli zgromadzeni ludzie. Organizatorzy zamierzają wybudować scenę i postawić telebimy. Jednak - jak twierdzą - nie mają na razie na to zgody miasta.

  "Zarejestrowaliśmy już zgromadzenie publiczne. Wystąpiliśmy o zajęcie pasa drogi na scenę i nagłośnienie oraz telebimy. W zeszłym roku miasto wydało zgodę bez dyskusji. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich chce żebyśmy dostarczyli plan organizacji ruchu. Próbujemy go stworzyć, ale mamy mało czasu. Będziemy odwoływali się od decyzji" - powiedział PAP radny PiS Maciej Wąsik.

  We wtorek zaplanowana jest też kolejna edycja kongresu "Polska - Wielki Projekt". Eksperci i politycy, w tym szef PiS Jarosław Kaczyński, mają na nim rozmawiać o zdolności państwa polskiego do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

  Uroczystości odbędą się także w drugą rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. 17 kwietnia pod Wawelem ma zostać otwarta wystawa fotograficzna poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, następnie w kościele bernardyńskim odbędzie się uroczysta msza i koncert.

  18 kwietnia Ruch im. Lecha Kaczyńskiego organizuje konferencję: "Jak być niezłomnym w dzisiejszej Polsce". O 17.30 odbędzie się msza św. na Wawelu, po mszy odbędzie się marsz ze Wzgórza Wawelskiego na pl. św. Idziego pod Krzyż Katyński, gdzie nastąpią przemówienia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • opinia
   02.04.2012 14:15
   Naprawdę przesadzacie. Dalibyście spokój umarłym, bo wasze działania spowodują awersję do nich.
  • krzychu
   02.04.2012 17:24
   @opinia - Względem ignorantów należy zachowywać dystans. Natomiast temat katastrofy należy zgłębiać.
  • Beszad
   02.04.2012 18:37
   Piękna idea - ja już tak dołączyłem. Naród może być silny, gdy jednoczy się wokół wspólnych ran.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół